Škola nakúpila solárne panely, ušetrené peniaze pomohli k zvýšeniu učiteľských platov

O 15 tisíc dolárov.

Škola v americkom štáte Arkansas učinila veľmi prínosnú investíciu. Rozhodla sa nakúpiť solárne panely, ktoré dokázali ušetriť dostatok peňazí na to, aby sa mohli učiteľom zvýšiť platy. O novinke informuje Futurism.

Škola neponúkala dostatok. Učitelia v nej priemerne zarábali len 45 tisíc dolárov ročne, čo je oproti priemeru, špecificky americkému priemeru, celkom málo. V dôsledku nízkych platov mnoho učiteľov zo školy odišlo, čo viedlo k ďalšiemu problému. Noví učitelia sa v meste, kde býva len 10 tisíc ľudí, hľadajú pomerne ťažko. O to viac, ak platy nie sú dostatočne vysoké.

Inštitúcia, ktorá pozostáva z jednej strednej školy a piatich ďalších edukačných centier, však napokon svoju situáciu vyriešila, a to azda tým najrozumnejším spôsobom. Rozhodla sa investovať do solárnych panelov, ktorými pokryla celú prednú stranu strednej školy. Konkrétne ich je 1 500.

Americká škola v štáte Arkansas nainštalovala solárne panely
Solárny panel (FOTO StockSnap / pixabay.com)

Z deficitu do prebytku. Škola ďakuje obnoviteľným zdrojom energie

Výsledok? Ročný deficit o výške 250 tisíc dolárov sa podarilo premeniť na prebytok o výške 1,8 miliónov dolárov. Táto čiastka je tak vysoká, že škola mohla zdvihnúť ročné učiteľské platy o celých 15 tisíc dolárov.

TIP REDAKCIE
Pedál až na podlahu: MacBook Pro s M1 Max získa režim, ktorý využije kapacity nového čipu naplno

Škola tak dokázala zabiť hneď niekoľko múch jednou ranou. Dokázala premeniť deficit na prebytok, dokázala zdvihnúť učiteľom platy a taktiež uľahčila životnému prostrediu. Toto všetko len vďaka solárnym panelom, resp. obnoviteľnému zdroju energie.

Ak by sa takýto postup uplatnil pri každej škole, ročne by sa ušetrili obrovské čiastky peňazí, ktoré by mohli byť investované inam, konkrétne do sektorov, ktoré tieto peniaze potrebujú najviac, vrátane učiteľských platov. Je však iné niečo hovoriť a niečo vykonať. Prechod na zelenú energiu taktiež nie je zrovna jednoduchý, aspoň čo sa peňazí týka. Rozhodne je to však pekná predstava, ktorá sa, dúfajme, raz prenesie do reálneho sveta.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať