MS Office je po novom politicky korektný: Upozorní vás na rasovú predpojatosť

Naprogramovanú má aj sexuálnu predpojatosť.

Microsoft do svojho balíčka kancelárskych programov nedávno vložil nový nástroj pre kontrolu gramatiky, ktorý dokáže identifikovať predpojatosť voči rôznym menšinám, informoval server Živě. Jeho cieľom je eliminovať predpojatosť voči rasovým skupinám a limitovať sexizmus.

Ako server Živě zistil, nová funkcia je dostupná v angličtine aj češtine. V základnom nastavení je však vypnutá, kto ju chce vyskúšať, musí si ju zapnúť. Nástroj je rozdelený do dvoch kategórií, ktoré sa dajú aktivovať/deaktivovať nezávisle od seba, a to predpojatosť voči sexuálnej orientácii a voči rase a národu.

Office vás poučí ako správne oslovovať

Redaktor Lukáš Václavík napríklad zistil, že funkcia je citlivá na označenie „cigáni“ a „černosi,“ pri ktorých odporúča použiť označenie „Rómovia“ a „Afroameričania“. Pri výrazoch súvisiacich so sexuálnou orientáciou má byť filter výrazne citlivejší v angličtine než češtine či slovenčine. To sme si koniec koncov overili aj my v redakcii.

TIP REDAKCIE
Samsung predstavil Galaxy Z Flip 3 Bespoke, u nás sa však predávať nebude

Pekným príkladom je, ako Živě upozornil, termín „policeman,“ teda policajt. Anglická funkcia to mení na „police officer,“ teda na „policajný dôstojník“. Podľa Microsoftu je v angličtine tento termín genderovo neutrálnejší.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať