Slováci zažiarili: Ako prví na svete majú RT-PCR test schopný rozoznať britskú mutáciu

Situácia na Slovensku vôbec nie je dobrá. Nasvedčujú tomu rôzne analýzy, predikcie a hlavne aktuálna situácia skúšajúca všetky nemocnice.

Situácia na Slovensku vôbec nie je dobrá. Nasvedčujú tomu rôzne analýzy, predikcie a hlavne aktuálna situácia skúšajúca všetky nemocnice. Olej do ohňa prilieva nová, rýchlejšie sa šíriaca mutácia koronavírus, ktorá sa postupne rozširuje aj na Slovensku.

Po tom ako sa najskôr objavila v Michalovciach sa dostala aj do Nitry a odtiaľ pravdepodobne do celého Slovenska. Hovorí o tom Pavol Čekan, riaditeľ MultiplexDX international. „Je to pravdepodobne jeden z dôvodov, prečo je situácia v Nitre tak vážna,“ priblížil minister zdravotníctva Marek Krajčí na poslednej tlačovej konferencii.

O to viac som hrdý na slovenskú vedu, tím MultiplexDX, tím Borisa Klempu v MBC SAV, ako aj prof. Jozefa Noseka z PF UK a doc. Tomáša Vinařa z FMFI UK, s ktorými sa nám podarilo vyvinúť nový RT-PCR test schopný detegovať a jasne identifikovať britskú mutáciu,“ napísal Čekan na sociálnej sieti.

Slováci sú prví na svete

Krajiny sa postupne snažia trasovať ľudí nakazených novou mutáciou. Spôsobuje totiž nekontrolovateľné šírenie nákazy, s ktorou bojujú hlavne v Londýne.

TIP REDAKCIE
POLÍCIA REAGUJE: Nemieni tolerovať online šikanu, má ostrý odkaz pre Tarabu!

Podľa mne dostupných informácií ide vôbec o prvý takýto skríningový test na svete cez pozitívny signál v RT-PCR analze. Ukazuje sa, že slovenská veda vie zabrať v ťažkých časoch, a že v oblasti biomedicíny máme čo povedať,“ dodal Čekan.

Total
201
Zdieľaní
Total
201
Zdieľať