internet

Google končí s projektom Loon, ktorý poskytoval internetové pripojenie z balónov

Alphabet (Google) ukončí prevádzku stratosférických balónov Loon, prostredníctvom ktorých chcel zabezpečovať internetové pripojenie v odľahlých častiach sveta.

Materská spoločnosť Google, Alphabet, ukončí prevádzku stratosférických balónov Loon, prostredníctvom ktorých chcela zabezpečovať internetové pripojenie v odľahlých častiach sveta.

Projekt Loon je súčasťou divízie „X“, ktorá sa zaoberá rôznymi experimentálnymi projektmi. Špeciálne balóny s internetovou konektivitou a solárnym napájaním spoločnosť predstavila v roku 2013.

Vedec a vedúci divízie „X“ Astro Teller v blogu uviedol, že cesta ku komerčnej životaschopnosti projektu sa ukázala ako oveľa dlhšia a riskantnejšia než sa očakávalo. V nasledujúcich mesiacoch preto ukončia všetky operácie súvisiace s prevádzkou internetových balónov.

Balóny Loon sa v rámci pilotného testovania vznášali nad africkou Keňou. 35 balónov dokázalo pokryť internetovým pripojením plochu s rozlohou približne 50 000 kilometrov štvorcových.

loon
Foto: Alastair Westgarth, Loon

Alphabet internetové balóny nasadil aj v oblastiach, ktoré postihli prírodné katastrofy. Išlo napríklad o Peru, ktoré v máji 2019 zasiahlo silné zemetrasenie. Alphabet pomocou balónov spojazdnil internetové pripojenie v oblasti do 48 hodín.

Záchranné zložky, vládne organizácie a obyvatelia tak mohli cez internet komunikovať a získavať relevantné informácie, čo je pri prírodných a iných katastrofách dôležité.

TIP REDAKCIE
Windows 11 podporuje procesor Intel Pentium 4, vznikol pred 15 rokmi

Zamestnancov pracujúcich na projekte Loon spoločnosť presunie do iných divízií a dcérskych spoločností.

V Keni bude internet dostupný do marca, informuje The Verge. Spoločnosť ako kompenzáciu pripravila 10 miliónov dolárov, ktorými podporí miestne neziskové organizácie a firmy, ktoré pôsobia v oblasti telekomunikácií, vzdelávania a podpory podnikania.

Loon bol už od začiatku relatívne extravagantným projektom. Poskytovanie internetového pripojenia z balónov vznášajúcich sa vysoko v atmosfére bolo možno netradičné, no do určitej miery fungovalo. Obchodný potenciál je ale v nedohľadne a preto projekt končí.

Total
35
Zdieľaní
Total
35
Zdieľať