DarkMarket skončil, polícii sa podarilo odstaviť najväčší nelegálny e-shop sveta

V skrytých zákutiach internetu ukončil prevádzku DarkMarket – jeden z najväčších (údajne najväčší) nelegálnych online obchodov. Postaral sa o to Europol.

V skrytých zákutiach internetu, ktoré nie sú dostupné prostredníctvom štandardného softvéru a prehliadačov, ukončil prevádzku jeden z najväčších (údajne najväčší) nelegálnych online obchodov. Presnejšie, jeho prevádzku ukončil Europol, ako informuje web Gizmodo.

DarkMarket, ako sa ilegálne trhovisko nazývalo, bolo vyradené z prevádzky medzinárodnou operáciou koordinovanou Europolom. DarkMarket hostil približne 500 000 používateľov a viac ako 2 400 predajcov, pričom dokázal uskutočniť dovedna 320 000 transakcií.

S čím sa v tomto e-shope obchodovalo je asi jasné. V pestrom portfóliu sa dali nájsť a zakúpiť drogy, škodlivý softvér, osobné údaje, údaje o platobných kartách, falošné doklady a ďalší podobný sortiment. Obrat DarkMarketu mal podľa orgánov dosahovať až 140 miliónov eur.

Ilustr. foto: Heraldgoa

Nemecká polícia v súvislosti s medzinárodnou operáciou zatkla 34-ročného Austrálčana, ktorého podozrievajú z toho, že DarkMarket prevádzkoval. Pri zásahu zabavili 20 serverov, ktoré sa nachádzali na území Ukrajiny a Moldavska.

Obsah serverov môže orgánom pomôcť s vyšetrovaním a prípadným stíhaním ďalších osôb, ktoré stránku využívali na trestnú činnosť.

The Guardian informuje, že polícia odhalila DarkMarket pri rozsiahlom vyšetrovaní webhostingovej spoločnosti Cyberbunker. Táto spoločnosť v minulosti hostila známe weby The Pirate Bay či WikiLeaks.

DarkMarket nie je prvým a pravdepodobne ani posledným významným nelegálnym trhoviskom, ktoré sa podarilo polícii zrušiť. V roku 2020 skončil aj Wall Street Market, rovnako ilegálny e-shop pôsobiaci v štruktúrach darkwebu.

Niektoré e-shopy, napríklad Empire Market, ich prevádzkovatelia preventívne vypli, aby sa uchránili pred možným trestným stíhaním.

V roku 2013 polícia rozbila e-shop Silk Road, ktorý niektorí označili ako najväčšie online drogové impérium sveta. Jeho prevádzkovateľ Ross Ulbricht dostal exemplárny trest – doživotie bez možnosti prepustenia.

Polícia očividne zintenzívnila boj s trhoviskami ponúkajúcimi nelegálny a zakázaný tovar. Anonymita darkwebu však bude aj naďalej hlavnou výhodou online kriminálnikov. Kým sa jeden veľký nelegálny e-shop podarí zatvoriť, niekde na druhej strane môžu medzitým vzniknúť nové.