huawei mate 40 pro 11 1

Huawei P50 prinesie tekutý objektív: Zaostrovať dokáže tak rýchlo ako ľudské oko

Huawei už dlhé roky ponúka špičkové fotoaparáty. Sčasti za to môže spolupráca s nemeckými špecialistami z Leica, sčasti vlastné riešenia.

Huawei už dlhé roky ponúka špičkové fotoaparáty. Sčasti za to môže spolupráca s nemeckými špecialistami z Leica, sčasti sa pod prvé miesta v rebríčku DxOMark a ďalších testoch podpisujú miliardy dolárov minuté na výskum a vývoj. Ďalším krokom k dokonalosti má byť nový typ objektívov, ktoré čínska firma plánuje nasadiť v modeli P50.

Podľa najnovších informácií získaných z čínskej sociálnej siete Weibo, benchmarkovacej aplikácie AnTuTu a webu Huawei Central má pripravovaný model Huawei P50 ponúkať zaostrovanie tak rýchle, že sa vyrovná ľudskému oku. Dosiahnuť to má vďaka technológii tzv. „tekutých objektívov“ (liquid lens). Zrýchliť sa nemá len rýchlosť zaostrovania, ale aj stabilizácia obrazu.

liquid lens
Patent tekutého objektívu.

Huawei na technológiu získal patent v máji tohto roku, no jej základy pochádzajú ešte z roku 2004. Fotoaparát vďaka nej dokáže meniť rovinu ostrenia tak rýchlo, že sa počíta na milisekundy. Zaostriť by mal byť schopný získať ostrý obraz bez ohľadu vzdialenosti foteného objektu.

liquid lens 2
Patent tekutého objektívu.

K nasadeniu by najskôr malo dôjsť pri teleobjektíve. Ten by mal byť pomocou rozdielneho elektrického napätia schopný meniť sférické zakrivenie tekutiny vo foto module. Okrem rýchlejšieho zaostrovanie než u klasického systému automatického zaostrovania má byť nový systém odolnejší a menej náchylný k nežiadaným otrasom.

Aktuálna cena Huawei P40 (denne aktualizované)

Na rovnakej technológii nepracuje len Huawei. O podobných plánoch rozmýšľajú aj ďalší výrobcovia. O nasadení sa hovorilo napríklad pri Samsungu, nakoniec sa však tekuté objektívy v Galaxy S20 či Note20 neobjavili. Rovnako sa o nich zatiaľ nehovorí ani pri Galaxy S30, aj keď prekvapenie by to bolo určite príjemné.

Total
55
Zdieľaní