Fotoaparát aj umelá inteligencia: Huawei Mate 40 Pro získal prvenstvo v ďalšom rebríčku

Huawei Mate 40 Pro je podľa hodnotenia expertov z DxOMark momentálne smartfónom s najlepším zadným (aj predným) fotoaparátom.

Huawei Mate 40 Pro je podľa hodnotenia expertov z DxOMark momentálne smartfónom s najlepším zadným (aj predným) fotoaparátom. Prekonal tak doterajšieho kráľa rebríčka Xiaomi Mi 10 Ultra a súrodenca Huawei P40 Pro.

Huawei Mate 40 Pro sa ocitol na prvom mieste v ešte jednom zaujímavom rebríčku. V roku 2018 pripravili vývojári zo švajčiarskeho ETH Zurich nástroj, ktorého úlohou je vyhodnotiť výkon umelej inteligencie mobilných zariadení.

AI Benchmark, ako sa tento nástroj nazýva, preveruje schopnosti umelej inteligencie pomocou série testov, v rámci ktorých skúma rýchlosť a presnosť rozpoznávania objektov, tvárí, textov a taktiež zložitejších vzorcov vrátane sémantiky.

Po dvoch rokoch od spustenia má štandard AI Benchmark na konte slušnú zbierku záznamov. Najvýkonnejšiu umelú inteligenciu mal doposiaľ podľa tohto testu model Xiaomi Redmi K30 Ultra (135,3 bodov) a Vivo iQOO Z1 (133 bodov), ktoré poháňa čipset MediaTek Dimensity 1000+.

Huawei Mate 40 Pro obe tieto zariadenia predbehol a ocitol sa na prvom mieste s výrazným náskokom. 5 nm čipset Kirin 9000 a jeho neurónový procesor dosiahol na hodnotenie 216,6 bodov.

Huawei Mate 40 Pro
Huawei Mate 40 Pro

Huawei počas predstavenia modelu Mate 40 Pro uviedol, že výkon umelej inteligencie čipsetu Kirin 9000 je približne 2,4x vyšší v porovnaní s čipsetom Qualcomm Snapdragon 865+.

V rebríčku AI Benchmark sa smartfón s čipsetom Snapdragon 865+ nachádza najbližšie na 11. mieste. Zariadenie Realme X2 Pro s 12 GB RAM zaznamenalo skóre 72,7 bodov.

V prípade vlajkových smartfónov Huawei je dotyk umelej inteligencie asi najlepšie badateľný pri ich fotoaparátoch.

Funkcia Master AI počas fotografovania rozpoznáva objekty a podmienky na scéne, čomu nastavenie fotoaparátu a výslednú snímku prispôsobí. Používateľ tak získa dobre vyzerajúcu fotku, ktorú môže okamžite zdieľať alebo publikovať bez toho, aby ju musel dodatočne upravovať.

V praxi systém funguje dobre, hoci nie je dokonalý. „Umelú inteligenciu“ je dobré strážiť, keďže to s úpravami niekedy zbytočne preženie. Funkcia Master AI sa ale dá v prostredí fotoaparátu vypnúť.

Rebríček AI Benchmark nájdete TU.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať