Apple

Apple chce v 1. polroku 2021 vyrobiť 95 miliónov iPhonov, produkciu by tak zvýšil o 30 %

Spoločnosť Apple očakáva vysoký dopyt po najnovších smartfónoch iPhone 12, ktoré sú premiérovo vybavené 5G pripojením a výkonným 5nm čipsetom.

Spoločnosť Apple očakáva vysoký dopyt po najnovších smartfónoch iPhone 12, ktoré sú premiérovo vybavené 5G pripojením a výkonným 5 nm čipsetom.

Japonský spravodajský server Nikkei uvádza, že Apple má v pláne v priebehu 1. polroka 2021 vyprodukovať približne 95 miliónov kusov smartfónov iPhone, čo by predstavovalo medziročné navýšenie produkcie o 30 percent.

Kalifornský výrobca požiadal svojich dodávateľov, aby vyrobili viac smartfónov iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Rovnako chce Apple navýšiť produkciu starších modelov iPhone 11 a dostupnejšieho iPhone SE (2020).

Apple v rámci svojich prognóz adresovaných dodávateľom odhaduje, že bude v celom roku 2021 potrebovať vyrobiť až 230 miliónov smartfónov iPhone. V porovnaní s rokom 2019 by to predstavovalo 20-percenntý nárast výroby.

Ak by sa Apple vo svojom pohľade na rok 2021 nemýlil, objem výroby by sa priblížil k rekordnému roku 2015, kedy spoločnosť zákazníkom dodala 231 miliónov iPhonov.

Výkonný riaditeľ jednej z kľúčových dodávateľských firiem eviduje vyšší záujem o zariadenia iPhone 12 Pro a Pro Max. Dopyt po štandardnom iPhone 12 je v súlade s očakávaniami. Naopak, nábeh najmenšieho 5G smartfónu sveta, iPhone 12 mini, je o niečo pomalší.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Variant koronavírusu B.1.1.529 má až 32 mutácií: Európske krajiny zastavujú lety
iPhone 12 Pro a 12 Pro Max. Foto: Apple

Optimistické plány spoločnosti Apple môže zhatiť nedostatok dôležitých komponentov na trhu – hlavne polovodičových súčiastok a obrazoviek, ktorých výroba sa musí plánovať niekoľko mesiacov dopredu.

Dodávatelia nemajú neobmedzené kapacity, keďže musia uspokojovať dopyt aj ostatných výrobcov smartfónov. Napríklad čínske Xiaomi by chcelo v budúcom roku vyrobiť až 240 miliónov smartfónov, uvádza Nikkei.

Výrobcovia sa pripravujú na oživenie trhu, ktoré by malo nastať po postupnom odznievaní v súčasnosti stále prebiehajúcej pandémie nového koronavírusu. Okrem toho tu je Huawei, ktorý kvôli obchodným obmedzeniam americkej vlády stráca podiel na celosvetovom trhu so smartfónmi.

Konkurencia je tvrdá a o časť trhového podielu Huawei zabojujú všetci významní hráči vrátane Samsungu, OnePlus a ďalších. V konečnom dôsledku bude aj tak rozhodujúci spotrebiteľský dopyt. Apple ho pravidelne sleduje a vyhodnocuje a v prípade zmien výrobný plán zreviduje.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať