Zákaz predaja benzínových a dieslových áut bude skôr. V tejto krajine už od roku 2030

Veľká Británia plánuje stopnúť predaj nových benzínových a dieslových áut skôr než sa pôvodne očakávalo. Termín v roku 2035 sa posúva o päť rokov, na 2030.

Veľká Británia plánuje stopnúť predaj nových benzínových a dieslových áut skôr než sa pôvodne očakávalo. Termín v roku 2035 sa posúva o päť rokov, na 2030. Informoval o tom denník Financial Times.

Británia mala pôvodne zákaz naplánovaný na rok 2040, vo februári ho premiér Boris Johnson posunul už na rok 2035. Ani tento termín však podľa všetkého nebude platiť. Lehotu vraj Johnson plánuje priblížiť na rok 2030. Potvrdiť to má už budúci týždeň v rámci prejavu o zelenej politike. Rovnaké informácie pritom získala aj britská BBC.

Od roku 2030 si tak Briti nekúpia čisto benzínové alebo dieslové autá. Hybridy kombinujúce elektrický pohon a pohon na fosílne palivá bude možné zakúpiť do roku 2035. Neskôr sa budú dať zakúpiť už len elektromobily.

Vo Veľkej Británii sa tento rok z celkového počtu vozidiel predalo len 5,5 % elektromobilov. Až 73,6 % tvorili autá na benzín a naftu. V automobilovom priemysle tak pôjde o obrovskú zmenu.

Privítali by ste taký šibeničný termín aj u nás na Slovensku?

Total
28
Zdieľaní
Total
28
Zdieľať