vlak na vodik

Nemci vyvíjajú nový vlak na vodíkový pohon, na trať sa dostane v roku 2024

Nemecký dopravca Deutsche Bahn chce v dlhodobom horizonte znížiť spotrebu fosílnych palív až na nulu. Dopomôcť k tomu majú vlaky poháňané vodíkom.

Nemecký dopravca Deutsche Bahn chce v dlhodobom horizonte znížiť spotrebu fosílnych palív až na nulu. Dopomôcť k tomu majú vlaky poháňané vodíkom.

Nemecké železnice podľa spravodajstva CNBC začali vyvíjať vlak na vodíkový pohon, a to v spolupráci so spoločnosťou Siemens Mobility. Vlak Mireo Plus H bude premávať na trase medzi mestami Tübingen, Horb am Neckar a Pforzheim v nemeckej spolkovej krajine Bádensko-Württembersko.

Prvé skúšobné jazdy však začnú až v roku 2024. Mireo Plus H by mal na jedno natankovanie prejsť 600 kilometrov s tým, že dosiahne maximálnu rýchlosť na úrovni 160 kilometrov za hodinu. Vodíkový vlak má pochopiteľne nahradiť dieselové vlaky, ktoré produkujú pre atmosféru škodlivý oxid uhličitý.

vodikovy vlak
Vizualizácia vlaku Mireo Plus H. Foto: Siemens

Vodík chce prepravca vyrábať elektrolýzou, pomocou elektrickej energie rozloží vodu na vodík a kyslík. Tento proces výroby môžeme považovať za zelený, pokiaľ bude elektrická energia potrebná pre elektrolýzu pochádzať z obnoviteľných zdrojov.

TIP REDAKCIE
Koncesionárske poplatky môžu skončiť: Matovič povedal, že nad tým uvažuje

Preprava a skladovanie vodíka je náročná, Deutsche Bahn preto pripravuje aj vhodnú infraštruktúru. Pre tieto účely spoločnosť prerába jedno zo svojich servisných stredísk, kde bude prebiehať tankovanie a údržba vlaku.

Nemecko už má s vlakmi na vodík skúsenosti. V roku 2018 začal v tejto krajine premávať vôbec prvý vlak na svete na vodíkový pohon. Vlak ale dodala francúzska spoločnosť Alstom, ktorá s ním absolvovala úspešnú skúšku prevádzky aj v Holandsku a Rakúsku.

Deutsche Bahn má vo svojej flotile 1 300 vlakov, ktoré poháňa nafta (na regionálnych tratiach). 40 percent z 33 000 kilometrov trate nie je v Nemecku elektrifikovaných. Železničná spoločnosť chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

Total
7
Zdieľaní