Európsky parlament presadzuje právo na opravu. Elektronika by v koši zbytočne končiť nemala

Poslanci Európskeho parlamentu v stredu (24. 11) vyzvali Európsku komisiu, aby predložila návrh zavádzajúci právo spotrebiteľov na opravu výrobkov. Informuje o tom spravodajstvo EP.

Poslanci Európskeho parlamentu v stredu (24.11.) vyzvali Európsku komisiu, aby predložila návrh zavádzajúci právo spotrebiteľov na opravu počítačov a iných výrobkov. Informuje o tom spravodajstvo EP.

Nelegislatívne uznesenie získalo väčšinu – 395 hlasov. 95 bolo hlasov proti a 207 členov sa hlasovania zdržalo. Podľa návrhu by mohli byť výrobky povinne označené s cieľom poskytovať spotrebiteľom jasné, okamžite viditeľné a ľahko pochopiteľné informácie o predpokladanej životnosti a opraviteľnosti produktu v čase nákupu.

Európsky parlament vyzval na obmedzenie praktík, ktoré skracujú životnosť produktov. Chce podporiť udržateľnú spotrebu, opätovné používanie a opraviteľnosť výrobkov. Zároveň má snahu zvýšiť povedomie spotrebiteľov o ochrane životného prostredia.

K zníženiu množstva elektronického odpadu má prispieť systém univerzálnej nabíjačky. Poslanci túto výzvu adresovali Európskej komisii už v januári. Teraz ju zopakovali.

právo na opravu
Ilustr. foto: iFixit

Poslanci sa zamerali aj na zodpovedný marketing a reklamu. Výrobcovia by mali propagovať environmentálne vlastnosti výrobkov podľa jednotných kritérií, na základe čoho by bolo možné ľahšie overiť pravdivosť tvrdení, ktoré v takejto reklame zaznejú.

Eurobarometer vo svojom prieskume zistil, že 77 % občanov Európskej únie uprednostňuje opravu zariadenia pred jeho výmenou. 79 % opýtaných sa domnieva, že výrobcovia by mali mať zákonnú povinnosť uľahčiť opravu digitálnych zariadení alebo výmenu ich jednotlivých častí.

TIP REDAKCIE
VIDEO: Takto vyzerá vôbec prvý iPhone s USB-C portom!

Francúzsko od januára zavádza do praxe tzv. hodnotenie opraviteľnosti pre smartfóny, notebooky a ďalšie zariadenia. Skóre na stupnici 0 po 10 bodov jasne odpovie na otázku, aké náročné je produkt opraviť. Rakúsko zase zníži dane pre servisné služby a spotrebiteľom poskytne dotácie na opravy.

Foto: iFixit

Náročnosť opravy jednotlivých produktov z kategórie mobilnej spotrebnej elektroniky už dlhšie hodnotí portál iFixit. Rovnako používa stupnicu od 0 po 10 bodov. Najľahšie opraviteľným smartfónom je podľa jeho hodnotenia Fairphone 3 (10 bodov). Naopak, takmer neopraviteľný je HTC One z roku 2013 (1 bod).

„Toto je obrovská výhra pre spotrebiteľov v celej Európe,“ uviedol na margo hlasovania Európskeho parlamentu Matthias Huisken z iFixit Europe. Na ťahu je teraz Európska komisia, ktorá snáď pripraví legislatívny návrh v krátkom čase.

Total
26
Zdieľaní
Total
26
Zdieľať