Nový štandard Euro 7: Od roku 2025 môžu aj na Slovensku skončiť spaľovacie motory

Koniec predaja áut so spaľovacím motorom od roku 2025 aj na Slovensku? Norma Euro 7 bude výrazne prísnejšia než sa čakalo.

Rada expertov pre Európsku komisiu pripravila štúdiu, ktorá zákonodarcov žiada o prísnejšie pravidlá pre autá. Na základe štúdie má Európska komisia do roku 2021 pripraviť legislatívny návrh, ktorý neskôr preberie parlament EÚ. Pravidlá majú byť tak prísne, že od roku 2025 už možno nekúpime nové autá so vznetové alebo zážihovým motorom, varujú automobilky.

Rok 2025 bude pre autá so vznetovými a zážihovými motormi kritický. Európska komisia chce štandard Euro 7 nastoliť naprieč Európskou úniou, čo môže výrazne ovplyvniť automobilový priemysel, informoval server Business Insider. Vyplýva to z novej štúdie vypracovanej pre EK. Štúdia volá po výrazne prísnejších normách, než sa pôvodne očakávalo.

Čo sa má zmeniť

V budúcnosti budú môcť nové vozidlá vypúšťať maximálne 30 miligramov NOx (oxidu dusíka) na 1 kilometer, alternatívne má byť táto hodnota ešte nižšia – len 10 mg/km. Limit pre emisie je momentálne nastavený na 60 mg pre benzínové autá a 80 mg pre dieslové autá. Emisie oxidu uhoľnatého sa majú znížiť z 1 000 mg, resp. 500 mg na 300 mg, resp. 100 mg na 1 kilometer. V porovnaní s normou Euro 6 tak ide o obrovské zmeny.

Prísnejší má byť aj proces testovania nových vozidiel. Test RDE, teda testovanie emisií v skutočných podmienkach (Real Drive Emissions) sa zameria na emisie počas rôznych podmienok, v rôznych teplotách, rôznych výškach a pri rôznych zaťaženiach.

Medzi zmenami je napríklad teoretické nepretržité použitie plného plynu, testovanie v teplotách od -10 až po +40 stupňov Celzia a testovanie v nadmorskej výške 1 000 alebo 2 000 metrov nad morom (doteraz maximálne do 700 metrov). Testovať sa majú aj emisie počas dĺžky životnosti vozidiel až 15 rokov, resp. 240 000 kilometrov (doteraz 160 000 km). Do testov sa má zahrnúť aj testovanie so strešným nosičom či pripojeným prívesom.

Buď drahšie alebo vôbec

Momentálne takýmto prísnym pravidlám vyhovuje len máloktorý motor. Pre automobilky navrhované sprísnenie predstavuje zvýšené výdavky, ktoré pred prechodom na elektrifikované modely nečakali. Dá sa teda predpokladať, že vynaložené prostriedky na splnenie noriem prenesú na zákazníkov. Je taktiež otázne či by o drahšie vozidlá prejavil záujem dosť veľký počet ľudí, preto je možné, že sa niektoré automobilky rozhodnú investíciu neschváliť.

Majitelia benzínových a dieslových áut sa však báť nemusia. Podobne ako pri prechode z Euro 5 na Euro 6 sa na vaše vozidlá nové normy vzťahovať nebudú. Euro 7 sa má týkať len vozidiel vyrobených po roku 2025.

Total
57
Zdieľaní
Total
57
Zdieľať