Telekom a Alza zavádzali: Rada pre reklamu im klepla po prstoch

Arbitrážna komisia Rady pre reklamu (RPR) pravidelne preveruje sťažnosti ľudí, ktorí z času na čas natrafia na reklamy, v ktorých to firmy jednoducho prepískli.

Arbitrážna komisia Rady pre reklamu (RPR) pravidelne preveruje sťažnosti ľudí, ktorí z času na čas natrafia na reklamy, v ktorých to firmy jednoducho prepískli. V najnovšej tlačovej správe sa na zozname neposlušných firiem opätovne objavil jeden z najväčších eshopov na Slovensku, Alza, ako aj jeden z najväčších operátorov – Telekom.

Rozhodnutia v plnom znení komisia zverejnila na svojom webe, informoval server DSL.

V čom sa teda previnili obe spoločnosti? Začnime Alzou, ktorá už, bohužiaľ, tradične, navýšila pôvodnú cenu produktu, z ktorej následne vyrobila senzačnú zľavu. Tentokrát sa sťažnosť týkala hry Vampyr pre konzolu PS4.

Alza: Bola to technická chyba

Jej pôvodnú cenu Alza nastavila na 1 099 €, pričom na svojom webe ju následne predávala s 96 % zľavou. „AK RPR po posúdení všetkých relevantných podkladov hlasovaním dospela k záveru, že sťažnosť je opodstatnená. Web stránka zadávateľa: „Vampyr PS 4 – zľava“, zadávateľa: Alza.sk s.r.o. je v rozpore s ustanoveniami čl. 14 ods. 5 písm. b) Kódexu,” píše komisia vo vyhlásení.

Pri posudzovaní AK RPR vychádzala aj z tvrdenia zadávateľa, ktorý pripustil, že za takúto pôvodnú cenu sa predmetný produkt nikdy nepredával a uvedené bolo spôsobené technickou chybou, ktorú zadávateľ po zistení odstránil. AK RPR akceptuje túto skutočnosť, avšak zároveň má za to, že v čase, kedy bol výrobok prezentovaný s nesprávnou cenou mohol uviesť priemerného spotrebiteľa do omylu.

Telekom: Magio Archív M bez HD

Do problémov sa dostal aj operátor Slovak Telekom, ktorý na svojom webe nesprávne ukazoval možnosti, resp. schopnosti služby Magio Archív M. „Rada zaevidovala sťažnosť fyzickej osoby voči služby Magio Archív M, zadávateľa Slovak Telekom, a.s. Sťažovateľ poukazuje na to, že na web stránke sú v zozname staníc uvedené aj stanice v HD kvalite, avšak v skutočnosti ich zadávateľ zákazníkovi k tejto službe neposkytol,“ píše sa v sťažnosti.

“AK RPR po posúdení všetkých relevantných podkladov hlasovaním dospela k záveru, že sťažnosť je opodstatnená. Web stránka zadávateľa: „Magio Archív M – HD vysielanie“, zadávateľa: Slovak Telekom, a.s. je v rozpore s ustanoveniami čl. 14 ods. 5 písm. a) Kódexu,” uzavrela RPR.

Obe spoločnosti nedostatky opravili ešte pred zverejnením rozhodnutia.

Total
21
Zdieľaní
Total
21
Zdieľať