AKTUÁLNE: Potvrdili, že na Mesiaci je voda. NASA hľadá spôsob ako ju využiť

Mesiac bol dlhé storočia považovaný za suchú skalu pravidelne obiehajúcu okolo Zeme. NASA včera zistila, že tomu nie je úplne tak.

Mesiac bol dlhé storočia považovaný za suchú skalu pravidelne obiehajúcu okolo Zeme. NASA včera potvrdila, že tomu nie je úplne tak. Na Mesiaci je takmer s istotou voda.

NASA počas tlačovej konferencie oznámila, že na Mesiaci sú ložiská vody, ktoré môže využiť pre budúce vesmírne expedície. Momentálne nie je jasné ako sa na Mesiac dostal ľad ale objav určite vyvracia teóriu, že všetka voda, ktorá kedy mohla byť na Mesiaci, by sa vplyvom slnečného žiarenia už dávno vyparila.

Vedci, ktorí vytvárajú plány pre expedíciu na Mesiac už dávnejšie pracovali s teóriou založenia kolónie, ktorá by ju v prípade preukázania prítomnosti vody mohli využiť. Okrem toho by po prefiltrovaní mohla byť využitá pre ďalšie misie.

Ak si predstavíte, že stojíte na Mesiaci blízko jeho pólov, uvideli by ste tiene. Tie malé tiene môžu byť plné ľadu,“ vysvetľuje profesor z laboratória atmosférickej a vesmírnej fyziky na University of Colorado Boulder, Paul Hayne.

Dáva nám to viac možností pre možný zdroj vody na Mesiaci. Miesta s ľadom by boli pre mesačné základne ideálne,vyjadrila nadšenie Hannah Sargeant, planetárna vedkyňa z Open University.

Sargeant zároveň podotkla, že na permanentné mesačné základne už existujú plány. Dodala, že nové zistenia môžu výrazne ovplyvniť to, kde budú základne umiestnené.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať