NASA si vybrala Nokiu: Na Mesiaci má postaviť 4G sieť

Fínska spoločnosť v spolupráci s Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na Mesiaci postaví prvú 4G sieť určenú pre vedeckú komunikáciu.

Fínska spoločnosť v spolupráci s Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na Mesiaci postaví prvú 4G sieť určenú pre vedeckú komunikáciu. Zákazka, ktorá je súčasťou programu „Tipping Point“, má hodnotu celkom 14,1 milióna dolárov.

NASA vyčlenila celkom 370 miliónov dolárov firmám, ktoré jej majú pomôcť posunúť výskum a vývoj technológií určených pre skúmanie vesmíru.

O rozhodnutí NASA informovala spoločnosť Bell Labs, výskumná odnož Nokie. Spoločnosť vysvetlila, že na technológiách bude spolupracovať s partnermi z Intuitive Machines. 4G sieť majú využiť na „kritickú komunikačnú štruktúru pre aplikácie na prenos dát, vrátane ovládania lunárnych roverov, navigácie v reálnom čase po mesačnom povrchu a streamovanie videa vo vysokom rozlíšení“.

Chystaná „mesačná“ 4G sieť musí byť výrazne robustnejšia než tá, ktorú firmy prevádzkujú na zemskom povrchu. Vysporiadať sa totiž musia s extrémnymi podmienkami, a to vrátane extrémnych teplôt a radiácie.

TIP REDAKCIE
Repasovaný iPhone alebo PS5: Orange si k Vianociam pripravil niekoľko noviniek

Časť programu Tipping Point zastreší aj Muskov SpaceX. Vyhral totiž zákazku vo výške 53,2 milióna dolárov. O čo konkrétne sa postará zatiaľ nie je známe.

Total
50
Zdieľaní
Total
50
Zdieľať