Najskôr hodinky, potom smartfón. Pripravujú sú prvé mobilné zariadenia s HarmonyOS od Huawei

Spoločnosť Huawei predstavila vlani v auguste na konferencii HDC 2019 vlastný operačný systém HarmonyOS, ktorý je určený pre širokú škálu zariadení.

Spoločnosť Huawei predstavila vlani v auguste na konferencii HDC 2019 vlastný operačný systém HarmonyOS, ktorý je určený pre širokú škálu zariadení. Od televízorov, hodiniek a smartfónov, až po internet vecí a automobily.

Očakávalo sa, že Huawei vlastným operačným systémom okamžite nahradí vo svojich smartfónoch OS Android, čo sa však nestalo. Huawei pokračoval v spolupráci s Google a po jej ukončení z dôvodu sankcií zo strany USA nahradil jeho aplikácie a služby vlastným riešením – Huawei Mobile Services.

Hoci sa HarmonyOS dostal do inteligentných televízorov, ďalších zariadení poháňaných týmto operačným systémom sme sa nedočkali. Zmeniť sa to má už tento štvrtok. Výrobca 10. septembra predstaví na Huawei Developers Conference 2020 novú verziu operačného systému HarmonyOS.

Spolu s ňou by mali výrobca zároveň oznámiť rad nových produktov, ktoré budú operačným systémom HarmonyOS vybavené. Podrobnosti priniesol web myfixguide.com.

smartfon
Prvú verziu HarmonyOS Huawei predstavil vlani v auguste na HDC 2019. Foto: Engadget

Podľa myfixguide.com si môžeme byť istí inteligentnými hodinkami, ktoré využijú schopnosti novej generácie operačného systému. Šéf Huawei Richard Yu potvrdil aj existenciu smartfónu s HarmonyOS. Na trh by ale mal byť uvedený až niekedy v budúcom roku.

Šéf Huawei verí, že sa HarmonyOS v budúcnosti stane celosvetovo používaným operačným systémom.

TIP REDAKCIE
Xiaomi predstavilo MIUI 13 pre globálny trh: Aktualizácia posúva zážitok zo zariadení na novú úroveň!

Huawei Mate 40 a procesory

Výrobca už skôr potvrdil, že nový top-end smartfón Mate 40 (Pro) poženie nová generácia 5 nm čipsetu Kirin 9000. Zariadenie si absolvuje premiéru v obvyklom čase, v priebehu jesene.

Kirin 9000 prinesie zlepšenie vo všetkých kľúčových oblastiach, konkrétne v 5G pripojení, v schopnostiach umelej inteligencie, výpočtovom a grafickom výkone. Procesory Kirin vyrába pre Huawei spoločnosť TSMC.

HarmonyOS
Tri generácie smartfónov Huawei Mate onedlho doplní štvrtá.

Hneď po Apple je Huawei jej druhým najväčším zákazníkom. TSMC však kvôli sankciám už nemôže spoločnosti Huawei dodávať polovodičové komponenty. Všetky objednávky musí vybaviť do 15. septembra.

Produkcia TSMC preto beží nepretržite 24 hodín denne, aby uspokojila dopyt zo strany Huawei. Vzhľadom na tieto skutočnosti je viac ako pravdepodobné, že Kirin 9000 bude posledným špičkovým čipsetom triedy Huawei Kirin.

Analytici situáciu nevidia ružovo. Odhadujú, že Huawei v tom lepšom prípade len stratí časť svojho podielu na trhu, v tom horšom podnikanie so smartfónmi opustí. Vlastný operačný systém a prípadný nový dodávateľ procesorov môže výrobcu zachrániť.

Či to však bude stačiť na silne etablovanú konkurenciu je prinajmenšom otázne. Minimálne na domácom trhu by si však výrobca mohol zachovať priazeň spotrebiteľov.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať