TikTok obišiel pravidlá Google a zbieral MAC adresy zariadení používateľov

Sociálna sieť TikTok zameraná na tvorbu krátkych videí môže skončiť v rukách Microsoftu, čo by ju zrejme zachránilo pred zákazom, ktorý na ňu chce uvaliť americká vláda na čele s Donaldom Trumpom.

Sociálna sieť TikTok zameraná na tvorbu krátkych videí môže skončiť v rukách Microsoftu, čo by ju zrejme zachránilo pred zákazom, ktorý na ňu chce uvaliť americká vláda na čele s Donaldom Trumpom.

Podľa USA je TikTok hrozbou pre národnú bezpečnosť. Administratíva sa obáva, že sociálna sieť zbiera osobné údaje používateľov a poskytuje ich čínskej vláde. Že TikTok nepostupoval v súlade s pravidlami najnovšie tvrdí správa Wall Street Journal, na ktorú upozorňuje server AndroidPolice.

Podľa neho sociálna sieť zhromažďovala MAC adresy Android zariadení miliónov používateľov a takzvané identifikátory reklamy bez toho, aby jej na to používatelia udelili povolenie. Tieto údaje mali skončiť v rukách čínskej spoločnosti ByteDance, ktorá TikTok vlastní.

Pravidlá pre vývojárov spoločnosti Google pritom zakazujú používanie akýchkoľvek trvalých identifikátorov zariadení, akými sú spomínané MAC adresy alebo napríklad IMEI čísla, bez výslovného súhlasu používateľov. Zbieranie údajov malo prebehať 15 mesiacov, až do novembra 2019.

MAC adresa sa nemení. Ide o jedinečné číslo, ktoré umožňuje jednoznačnú identifikáciu zariadenia pripojeného do siete. TikTok tak mohol v kombinácii s reklamným ID sledovať správanie používateľov až dovtedy, kým svoje zariadenie prestali úplne používať, alebo ho napr. vymenili za iné.

TIP REDAKCIE
Microsoft chce údajne kúpiť celý TikTok, nie iba jeho americkú časť

„Reklamný identifikátor nesmie byť na reklamné účely prepojený s trvalými identifikátormi zariadenia (napríklad SSAID, adresa MAC, IMEI a pod.). Reklamný identifikátor môže byť prepojený s údajmi umožňujúcimi zistenie totožnosti iba s výslovným súhlasom používateľa.“, uvádzajú pravidlá pre vývojárov spoločnosti Google.

TikTok vo vyhlásení uviedol, že súčasná verzia aplikácie nezhromažďuje MAC adresy. Čerstvé zistenia sú tým pádom znepokojujúce hlave pre dlhodobých používateľov, ktorí TikTok využívajú dlhšie ako len v posledných mesiacoch.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať