Mapy Google prechádzajú inováciou, budú podrobnejšie a farebnejšie

Mapy Google sú tu s nami už 15 rokov. Z obyčajného navigačného nástroja sa stal komplexný sprievodca svetom, ktorý ponúka množstvo užitočných informácií.

Mapy Google sú tu s nami už 15 rokov. Z obyčajného navigačného nástroja sa stal komplexný sprievodca svetom, ktorý ponúka množstvo užitočných informácií. V súčasnosti pokrývajú 220 krajín a regiónov, čo je viac ako 100 miliónov štvorcových kilometrov Zeme.

Mapy Google sa neustále vylepšujú a ďalšiu etapu inovácií predstavili ich vývojári v týchto dňoch. Majú hlavne vizuálny charakter. Mapy zobrazia viac detailov a podrobností, poskytnú vernejší pohľad na to, ako vyzerajú určité časti sveta.

Google nasadzuje v globálnom meradle nový farebný model, ktorý presnejšie reflektuje prírodné vlastnosti terénu. Ľadovce sa zobrazia bielou farbou, púšte žltou, rieky a jazerá modrou farbou, hustý les tmavozelenou a napríklad oblasti s riedkou vegetáciou bledozelenou farbou.

Foto: Google

Google identifikoval prírodné vlastnosti terénu zo satelitných snímok pomocou takzvaného počítačového videnia – špeciálnych algoritmov, vďaka čomu im mohol v mapách priradiť príslušné farby. Ako to v praxi vyzerá, dobre ukazuje mapa Islandu, ktorá ponúka lepší obraz o tom, aká krajina v skutočnosti je.

TIP REDAKCIE
Winamp hlási návrat: Legendárny prehrávač príde čoskoro, môžete sa stať beta testermi!
Mapy Google
Foto: Google

Google hovorí, že vylepšenie zobrazenia bude viditeľné od najväčších mestských aglomerácií až po tie najmenšie vidiecke mestečká.

Okrem toho má v pláne upraviť zobrazenie ulíc v mestách a prvkov, ktoré k nim patria. Mapy Google zobrazia presný tvar ulíc a šírku cesty v konkrétnej mierke, používatelia uvidia, kde presne sa nachádzajú chodníky, ostrovčeky pre chodcov a ďalšie podrobnosti, ktoré pomôžu s orientáciou.

Mapy Google
Foto: Google

Detailnejšie zobrazenie ulíc sa však najskôr prejaví vo veľkých mestách – v Londýne, New Yorku a San Franciscu. Zobrazenie sa časom rozšíri do ďalších významných miest. Nejaký podstatný čas teda ešte potrvá, kým si podrobnejšie ulice zobrazíme aj u nás.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať