Povrch Zeme sa vďaka COVID-19 otriasa o 50 % menej

Svet sa po prepuknutí pandémie utíšil. Hovoríme to nielen obrazne, ale aj doslovne, čo nedávno potvrdili vedci.

Svet sa po prepuknutí pandémie utíšil. Hovoríme to nielen obrazne, ale aj doslovne, čo nedávno potvrdili vedci. Fakt, že mnohí z nás sa ocitli v krajinách, ktoré zatvorili hranice a doprava výrazne klesla, mal veľký vplyv na to ako sa správa celá planéta. Výrazne nižšia ľudská aktivita totiž spôsobila, že sa planéta trasie menej. Vyplýva to zo seizmických meraní.

Medzinárodný tím výskumníkov nedávno vo vedeckom žurnále Science publikoval štúdiu, v ktorej zverejnil výsledky z meraní seizmických vibrácií spôsobených ľudskou aktivitou. Na globálnej škále sa tieto hodnoty znížili až o 50 %.

Zníženie seizmickej aktivity spôsobenej ľudskou aktivitou v roku 2020 je najnižšie, aké sme namerali od počiatku meraní,“ potvrdzujú výskumníci v štúdii.

Jednoduchšie načúvanie

Vďaka „tichšiemu“ seizmickému prostrediu sa vedcom podarilo započuť rôzne malé zemetrasenia a výbuchy sopiek, ktoré by inak prekričala ľudská aktivita. „Zatiaľ čo zníženie seizmickej aktivity je najjasnejšie pri povrchových seizmometroch v obývaných oblastiach, toto seizmické ticho sa tiahne niekoľko kilometrov radiálne a stovky metrov do hĺbky,“ opisujú výskumníci. „To nám poskytlo príležitosť detegovať jemnučké signály zo seizmickej aktivity odohrávajúcej sa pod povrchom, ktoré by sme inak kvôli hluku prepočuli,“ dodávajú.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Slovák kvôli tejto SMS prišiel o 400 €. POZOR na toto číslo!

Menej hluku než na Vianoce

Výskumníci zozbierali dáta zo 268 seizmických staníc v 117 krajinách. Následne porovnali výsledky z obdobia pred pandémiou a počas nej. Na základe rozdielov vedeli určité rozsahy frekvencií priradiť k ľudskej aktivite. Tiché obdobie začalo v Číne v januári 2020, čo sa presne zhoduje so šírením koronavírusu. Rovnakú zmenu následne pozorovali aj v Európe a zvyšku sveta, kde sa zmeny prejavili od marca do apríla 2020.

Zníženie aktivity bolo ešte výraznejšie než počas vianočných sviatkov, resp. novoročných osláv, keď majú ľudia voľno a necestujú a nepracujú,“ konštatujú výskumníci.

Total
32
Zdieľaní
Total
32
Zdieľať