Pripravuje sa 64-bitová verzia prehliadača Chrome pre Android

Od augusta budúceho roka prestane spoločnosť Google v obchode Play ponúkať 32-bitové aplikácie Android zariadeniam so 64-bitovým čipsetom.

Od augusta budúceho roka prestane spoločnosť Google v obchode Play ponúkať 32-bitové aplikácie Android zariadeniam so 64-bitovým čipsetom. Vývojári musia do tohto času pripraviť nové, 64-bitové verzie svojich aplikácií.

Operačný systém Android je kompatibilný so 64-bitovými procesormi od roku 2014. Drvivú väčšinu smartfónov posledných rokov poháňajú už iba čipsety so 64-bitovou architektúrou. Vývojári mali a ešte majú dosť času na to, aby sa prispôsobili novým technickým požiadavkám.

To nakoniec platí aj pre samotný Google. Podľa AndroidPolice vývojári Googlu už testujú 64-bitovú verziu prehliadača Chrome, ktorá by mala byť dostupná na stiahnutie, resp. formou aktualizácie koncom budúceho mesiaca, teda v auguste. Pôjde o verziu s číselným označením 85.

Foto: Greenbot

Aj keď ide o relatívne dôležitú zmenu, väčšina používateľov si ju asi nevšimne. Výhodu ale pochopiteľne prinesie. Podľa prvotného testovania prostredníctvom nástrojov JetStream 2 je 64-bitový Chrome (nefinálna verzia) o niečo výkonnejší ako jeho v súčasnosti dostupná 32-bitová verzia.

TIP REDAKCIE
Huawei na Slovensku predstavil herné monitory MateView GT: Prekvapia cenou

Test prebehol na zariadení Google Pixel 3 s beta verziou operačného systému Android 11. Stabilná verzia prehliadača môže byť ešte výkonnejšia.

64-bitové aplikácie dokážu lepšie využiť schopnosti hardvéru mobilných zariadení, vďaka čomu budú pracovať rýchlejšie.

Samozrejme, Google používateľov 32-bitových zaradení od aplikácií neodstrihne. Tie budú dostupné aj naďalej. V obchode Google Play ale bude musieť od 1. augusta 2021 existovať aj ich 64-bitový ekvivalent, ktorý bude určený pre novšie zariadenia a verzie operačných systémov.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať