1 GB dát na Slovensku v porovnaní so svetom: Operátori sa môžu hanbiť, obsadili sme až 133. priečku!

Sú dáta na Slovensku drahé? Nová štúdia poukazuje na to, že spomedzi európskych krajín Slováci za 1 GB platia skoro najviac.

Spoločnosť vo svete, no aj na Slovensku, sa rok čo rok viac spolieha na mobilné dáta. Tento trend sa krásne ukázal počas koronakrízy, počas ktorej dali ľudia operátorom poriadne zabrať. Zatiaľ čo niektorí to zvládli „ľavou zadnou,“ iní narýchlo posilňovali svoju infraštruktúru a bojovali s občasnými výpadkami.

S príchodom 5G sa spotreba dát určite nezníži. Práve naopak, operátori očakávajú, že v priebehu nasledujúcich rokov sa postupne zvýši o desiatky percent. Ako je na tom Slovensko, čo sa priemernej ceny 1 GB dát týka?

Pozreli sme sa na informácie zo štúdie Cable.co.uk, ktorá v 228 krajinách sveta porovnala celkom 5 554 ponúk. Len na Slovensku sa zamerali na 32 paušálov od rôznych operátorov. Ktorých presne analyzovali, neuviedli, no vzhľadom na vyššie číslo paušálov a samotné výsledky sa dá predpokladať, že väčšinu.

Celá mapa porovnávaných cien za 1 GB dát. Čím tmavšia je krajina, tým drahší je balíček.

1 GB dát – vyše 3 €

Mnohí operátori na Slovensku ponúkajú neobmedzené jednotky minút alebo volaní, no dáta z nich zákazníci ťahajú ako z chlpatej deky. Nájdu sa, samozrejme, aj výnimky. Spomeniem napríklad operátora 4ka, ktorý plne neobmedzený paušál (300 GB FUP) predáva za 22 € mesačne (20 € ak si ho platíte už dlhšiu dobu).

Slovensko patrí medzi drahšie krajiny. Umiestnili sme sa na 133. priečke.

Výrazne sa to prejavilo aj na priemernej cene za 1 GB dát. Tá sa zastavila na čiastke 3,39 € za 1 GB, vďaka čomu sa Slovensko spomedzi 228 krajín umiestnilo na 133. mieste. Server Cable ďalej uvádza, že pri prieskume zistil, že najlacnejší balík 1 GB dát na Slovensku stojí 0,70 €, najdrahší zas šialených 38,26 €.

Najlacnejšie v Indii, ale aj v Taliansku

Najlacnejšie dáta sú naopak v Indii, kde sa priemerná cena za 1 GB dát pohybuje na úrovni 0,08 €, pričom najlacnejší balík 1 GB dát sa dá zakúpiť už za 0,018 €. Autori štúdie si takto nízku cenu vysvetľujú silným konkurenčným prostredím.

S výrazne nižšími cenami sa však stretneme aj v Európe. V Taliansku stojí 1 GB dát v priemere len 0,38 €, na Ukrajine 0,41 € a v susednom Poľsku len 0,62 €. Relatívne lacné dáta však ponúkajú aj operátori v Rusku, Francúzsku ba dokonca aj v Somálsku, kde 1 GB dát stojí len 0,44 €.

Hovory a SMS správy sú často neobmedzené. Na dáta sú operátori stále skúpi.

Naopak, absolútne najdrahšie dáta sú na ostrove Svätý Tomáš (24,92 €), Bermudách (25,35 €), Nauru (26,87 €), Falklandských ostrovoch (35,63 €) a na Svätej Helene (46,29 €).

Vysoké ceny za dáta majú jednoduché vysvetlenie. Ide o ostrovné krajiny, ktoré nemajú vybudovanú kvalitnú optickú infraštruktúru, na ktorú sa spoliehajú vysielače. Siahnuť preto musia po iných riešeniach – satelitnom príjme, ktorý je výrazne drahší.

Naopak, európske krajiny majú kvalitnú infraštruktúru, čo sa v mnohých krajinách prejavilo aj na cenách. Slovensko však medzi ne, bohužiaľ, nespadá.

V Česku ešte drahšie

Na Slovensku síce dáta možno nepatria medzi najlacnejšie spomedzi európskych krajín, mohlo by to však byť aj výrazne horšie. Zlým príkladom idú naši západní bratia, u ktorých sa priemerná cena za 1 GB dát zastavila na čiastke 7,02 €, kvôli čomu obsadili až 187. priečku.

Dáta na Slovensku stoja

Zobraziť výsledky ankety

Loading ... Loading ...

Total
58
Zdieľaní
Total
58
Zdieľať