Ďalšia úspešná misia: SpaceX na obežnú dráhu vyniesol 60 satelitov Starlink

Ani týždeň po prepravení dvoch NASA astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu má za sebou SpaceX ďalšiu úspešnú misiu.

Ani týždeň po prepravení dvoch NASA astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu má za sebou SpaceX ďalšiu úspešnú misiu.

Raketa Falcon 9 tentokrát na obežnú dráhu vyniesla 60 satelitov Starlink určených pre šírenie vysokorýchlostného internetového pripojenia. Celkovo ich okolo planéty krúži už 480.

Raketa Falcon 9 odštartovala dnes ráno, t.j. 4. júna o 03:25 CEST (slovenský čas) z Mysu Canaveral na Floride. Niekoľko minút po štarte sa už prvý stupeň rakety vrátil späť. Pristál na lodi „Just Read the Instructions“ v Atlantickom oceáne. Ide tak o vôbec prvú raketu na svete, ktorá má za sebou 5 úspešných misií.

Prvý stupeň sa úspešne vrátil a pristál na lodi “Just Read the Instructions”

Krátko na to druhý stupeň úspešne na orbite uvoľnil 60 Starlink satelitov. Internet od Starlink už testuje armáda, ku obmedzenému komerčnému testu by mohlo dôjsť už koncom tohto roka.

TIP REDAKCIE
Čína zaviedla 7-týždňovú karanténu pre posádky nákladných lodí, nariadenia zhoršujú ekonomickú situáciu

SpaceX zareagoval na sťažnosti odbornej aj širokej verejnosti ohľadom silného odrazu slnka od satelitov. To má znemožňovať, resp. výrazne ovplyvňovať pozorovanie vesmíru. Jeden zo satelitov tak tím Elona Muska vybavil špeciálnym systémom VisorSat. Ide o tienidlo vyrobené z tmavej peny, ktoré má výrazne tlmiť odlesk zo satelitov. Ak sa systém overí, nasadia ho na celú ďalšiu várku.

Celú misiu si môžete pozrieť na videu nižšie. Celý proces trval približne 30 minút.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať