Milión míľová batéria ide do výroby: Tesla ju nasadí v Model 3

Batéria, ktorú nikdy nemusíte vymeniť. Veľký ťahúň elektromobilov vchádza do výroby.

5
Foto: Electric Moose

Spoločnosť CATL je najväčším dodávateľom batérií do elektromobilov. Firma práve oznámila, že je pripravená vyrábať batériu so životnosťou 1,6 milióna kilometrov, teda 1 milión míľ. Je viac než pravdepodobné, že ide o batériu, ktorú pred pár týždňami spomínal Elon Musk.

Zázračná batéria

Na vývoji batérie pracovali inžinieri Tesly po celom svete. Jej vlastnosti momentálne nemajú obdoby. Najväčšou výhodou má byť životnosť, ktorá sa má priblížiť k nájazdu takmer 2 miliónom kilometrov, resp. až 16 rokom, informoval Bloomberg. To je vo svete elektromobilov obrovský skok, na ktorý čaká nejeden záujemca. Ak by to bola pravda, batéria by za svoj život mohla skončiť v niekoľkých elektromobiloch.

Batérie majú byť približne o 10 % drahšie, no zároveň ponúknu neporovnateľne viac výhod. CATL má pri výrobe spolupracovať s Teslou, ktorá chce batérie nasadiť v elektromobile Model 3 vyrábanom vo svojej fabrike v čínskom meste Šanghaj.

Presné čísla o nájazde elektromobilu s novým typom batérie sa však líšia. Elon Musk pri výpočte životnosti pravdepodobne používa americký štandard EPA, ktorý je považovaný za pomerne realistický. V Číne zas používajú zastaraný štandard NEDC, ktorý tak presný nie je. Aj preto sa môžu líšiť údaje o tom či batéria „zvládne“ 1,6 milióna kilometra alebo až 2 milióny kilometrov.

Do oficiálneho uvedenia veľkej aktualizácie už neostáva veľa času. Už teraz však vieme, že pôjde o jedno z najdôležitejších vylepšení elektromobilov za poslednú dobu.