Luxusný elektrický sedan od Lucid Motors prichádza. Ponúka fantastický dizajn a šialenú maximálnu rýchlosť

Lucid Air.

1
Takto nejak bude vyzerať elektromobil Lucid Air.

Pri slove „elektromobil“ príde asi každému na um populárna Tesla. Do elektromobilov sa už dávno pustili aj tradičné značky, ktoré produkujú benzínové a naftové autá, ale tiež ambiciózne startupy.

Jedným z nich americký Lucid Motors, ktorý chce na trhu s elektromobilmi preraziť prémiovým sedanom Air. O úplnú novinku nejde. O vozidle Lucid Air sa povráva už od roku 2016, kedy sme mohli vidieť jeho prvý prototyp.

Samotná spoločnosť vznikla ešte v roku 2007. Do svojich radov sa jej podarilo získať uznávaných expertov z automobilového priemyslu. Napríklad Petera Rawlinsona, inžiniera, ktorý pracoval na pozícii technického viceprezidenta v automobilke Tesla.

Derek Jenkins bol zase šéfom dizajnu v spoločnosti Mazda, presnejšie v jej severoamerickej pobočke. Vývoj elektrického vozidla nie je jednoduchou a ani lacnou záležitosťou. Lucid Motors sa dostal do finančných ťažkostí, ktoré sa podarilo zvrátiť vďaka investorom.

Tým najväčším je saudskoarabský štátny investičný fond, ktorý do firmy nalial 1 miliardu dolárov. Nejaké prostriedky sa predtým podarilo získať aj od čínskych investorov a z hedžových fondov.

Lucid Air

Späť k vozidlu, elektromobil Lucid Air sa svetu predvedie už 9. septembra 2020, uvádza The Verge. Výrobca ukáže finálny dizajn exteriéru a interiéru, dozvieme sa podrobnosti o špecifikácii, jednotlivých konfiguráciách a cene.

Odvážni záujemcovia si mohli, a stále môžu, tento elektromobil predbežne objednať. Stačí zložiť zálohu vo výške 1000 amerických dolárov. Rezervácie sú otvorené pre zákazníkov z Ameriky a Kanady, ale tiež z vybraných krajín Európy a Stredného Východu.

Lucid Air
Foto: whichelectriccar.com

Podľa TechCrunch sa sériová výroba spustí začiatkom roka 2021, čiže o pár mesiacov neskôr, ako sa pôvodne plánovalo. Plán totižto narušila pandémia ochorenia COVID-19.

Lucid Air by mal disponovať vysokým výkonom, pokrokovými technológiami, nadčasovým vzhľadom a snáď aj dostatočným dojazdom. O cene môžeme špekulovať, ľudová ale istotne nebude.

TIP REDAKCIE
Apple predstavil AirPods Pro s novým dizajnom a aktívnym potláčaním hluku

V roku 2017 sa Lucid Air predviedol na testovacej dráhe, kde dosiahol maximálnu rýchlosť extrémnych 378 kilometrov za hodinu. Vozidlo ale malo vypnutý softvérový obmedzovač s cieľom overiť spoľahlivosť platformy, na ktorej je postavené, pri maximálnej záťaži.

Ak ste krátky video zostrih z testu nevideli, prikladáme ho nižšie.