Budú vyzerať fantasticky: Google vývojárom odomkol žiadaný nástroj!

Plynulejšie animácie, o niečo lepšia spotreba energie.

3
connected
Ilustr. foto: Tag Heuer

Inteligentné hodinky majú oproti klasickým analógovým hodinkám jednu výhodu. Ich používatelia nie sú odkázaní na jeden vzhľad ciferníka. Dizajn kľúčového prvku hodiniek si môžu meniť podľa nálady a uváženia.

Dobrým príkladom sú najpredávanejšie Apple Watch, ktoré ponúkajú množstvo funkčných ciferníkov v rozličných štýloch a prevedeniach. S najnovšou verziou operačného systému watchOS 7 navyše pribudnú ďalšie.

Meniť vzhľad ukazovateľov času, dátumu a ďalších informácií pochopiteľne umožňujú aj hodinky s operačným systémom Wear OS. Po novom budú vyzerať ešte lepšie.

Google totižto aktualizoval nástroje pre vývojárov, ktoré dovoľujú použiť hardvérovú GPU akceleráciu aj pre ciferníky hodiniek s Wear OS. Doteraz bola hardvérová akcelerácia povolená len pri aplikáciách.

Wear OS
Operačný systém Wear OS poháňa okrem iných aj luxusné smart hodinky švajčiarskeho výrobcu Tag Heuer.

V praxi to znamená, že ciferníky ponúknu plynulejšie animácie, napríklad pri pohybe sekundovej ručičky alebo pri iných dynamických prvkoch.

Riešenie tiež pozitívne ovplyvní spotrebu batérie, ide však len o nevýznamné zlepšenie v tejto oblasti. Aj to sa ale počíta. Wear OS by však toho potreboval viac ako len vyššie spomenutú novinku.

Za konkurenciou, Apple watchOS alebo Samsung Tizen, zaostáva. Operačný systém Googlu pre inteligentné hodinky naposledy dostal významnejšiu aktualizáciu v roku 2018. Google v minulom roku odkúpil spoločnosť Fitbit, stála ho 2,1 miliardy dolárov.

Google teda pravdepodobne nevzdáva snahy preraziť v segmente inteligentných hodiniek, zatiaľ však o zásadnejších novinkách nepočuť. Hodinky Pixel Watch alebo náramok Pixel Band napriek očakávaniam nevystúpili z tieňa špekulácií.