Ceny vlajkových smartfónov môžu kvôli čipsetu Snapdragon 875 ešte viac stúpnuť

Za výkon si možno priplatíme viac.

8
snapdragon 865
Iustr. foto.

Spoločnosť Qualcomm predstaví pred koncom tohto roka novú generáciu výkonného čipsetu pre mobilné zariadenia, ktorý ponesie označenie Snapdragon 875.

Vyrobený má byť 5nm procesom a chýbať by nemala ani priama integrácia vylepšeného 5G modemu Snapdragon X60.

Prvé zariadenia s čipsetom Snapdragon 875 sa následne objavia na trhu už začiatkom roka, resp. budú minimálne ohlásené alebo predstavené. Prvej príležitosti sa určite chytí Xiaomi, ale aj Samsung a ďalší výrobcovia.

Špekulácie prichádzajúce z Južnej Kórey, ktoré si všimol portál Wccftech, naznačujú, že Snapdragon 875 bude pre výrobcov nákladnejším komponentom ako súčasný Snapdragon 865. 

Cena čipsetu ako súčiastky môže stúpnuť až o 100 dolárov. Snapdragon 865 vyjde výrobcov na približne 150 až 160 dolárov. V prípade sady Snapdragon 875 by teda mala byť na stole suma cca 250 dolárov, čo je výrazne viac.

Snapdragon 875
Čipset Snapdragon 865 a jeho veľkosť v porovnaní 1-centovou (USD) mincou. Foto: pcmag.com

Ak sa špekulácie potvrdia, hrozí, že sa vyššie náklady premietnu do maloobchodnej ceny zariadení, ktorej tak budú musieť čeliť koneční spotrebitelia. Už tak drahé vlajkové smartfóny a tablety môžu byť tým pádom ešte drahšie.

Pokiaľ by chceli výrobcovia udržať cenu na uzde, šetriť by museli inde. Mohli by si znížiť maržu, ktorá je pri high-end produktoch pochopiteľne najvyššia. Alebo ušetria na iných komponentoch, napríklad obrazových snímačoch, displejoch či batériách.

V každom prípade ide zatiaľ len o hrubé špekulácie, ktoré sa môžu časom ukázať ako prehnané. Snapdragon 875 asi bude drahšou súčiastkou vzhľadom na pokročilejší výrobný proces. Či však jeho cena stúpne až takto výrazne je prinajmenšom otázne.