5G, 5G+ a 5Ge: Aký je medzi nimi rozdiel?

Na zariadení sa vám však môže zobraziť hneď niekoľko „verzií“ 5G. Nie všetky budú šialene rýchle a nie všetky budú označovať 5G. Ako je to možné?

Google pripravuje Android 11, ktorý už bude disponovať ikonografiou pre najmodernejšiu generáciu sietí – 5G. Na zariadení sa vám však môže zobraziť hneď niekoľko „verzií“ 5G. Nie všetky budú šialene rýchle a nie všetky budú označovať 5G. Ako je to možné?

Nie je 5G ako 5G

V Spojených štátoch amerických sa už dva roky využíva označenie „5Ge,“ ktoré neoznačuje siete 5. generácie. S označením prišiel operátor AT&T, ktorý takto nazval výrazne výkonnejšiu verziu svojho LTE, teda 4G internetu. Voči rozhodnutiu využívať takéto označenie sa musel operátor pasovať so žalobou, ktorá sa nakoniec urovnala a 5Ge ostalo.

Skutočný nástupca 4G bude využívať označenia 5G a 5G+, ktoré sa medzi sebou budú líšiť v mnohých veciach. S týmito ikonkami sa budete môcť stretnúť v budúcnosti či už u nás na Slovensku alebo počas cestovania do zahraničných krajín.

TIP REDAKCIE
Realme Pad nedostane Android 12, predstavený bol pritom iba nedávno
  • LTE/4G: Klasické 4G
  • LTE+/4G+: 4G s vylepšeniami od operátora
  • 5Ge: LTE Advanced Pro (hlavne v USA)
  • 5G: NR (New Radio) pod 6 GHz
  • 5G+: NR na milimetrových vlnách mmWave

Klasické 5G bez „+“ je signál, ktorý má vynikajúce pokrytie (nemá mmWave), no nie je oveľa rýchlejšie než vylepšené 4G, ktoré už operátori ponúkajú aj u nás na Slovensku. Veľkým skokom vo výkone je 5G+, ktoré využíva milimetrové vlny.

Má však obrovské limitácie. Rýchlosť sa síce v ideálnych podmienkach môže pohybovať aj na niekoľkých gigabitoch za sekundu, no signál ľahko ovplyvnia napríklad stromy, dážď alebo kľudne aj vaša ruka.

Total
23
Zdieľaní
Total
23
Zdieľať