nasa mesiac

Trump podpísal príkaz na ťažbu surovín na Mesiaci a asteroidoch. Američania na to majú právo, vysvetľuje

Prezident Spojených štátov amerických, Donald Trump, podpísal exekutívny príkaz zameraný na ťažbu surovín na Mesiaci a asteroidoch.

Prezident Spojených štátov amerických, Donald Trump, podpísal exekutívny príkaz zameraný na ťažbu surovín na Mesiaci a asteroidoch. V príkaze sa uvádza, že „Američania by mali mať právo zapojiť sa do komerčného prieskumu, získavania a využívania zdrojov vo vesmíre v súlade s platnými zákonmi“.

Najspornejším bodom celého príkazu je fakt, že Spojené štáty americké vesmír nepovažujú za globálny verejný statok, známy aj pod pojmom global commons. Väčšina krajín a ľudí vesmír s najväčšou pravdepodobnosťou vesmír berie práve ako spoločný zdroj, ktorý by si nemal nikto nárokovať, informoval server VTM.

Vesmír je legálne a fyzicky jedinečnou doménou ľudskej činnosti a Spojené štáty ho nepovažujú za globálny verejný statok,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ostrá kritika od Ruska

Vyjadrenie vlády Spojených štátov takmer okamžite vyvolalo vlnu kritiky. Najsilnejšiu kritiku Trumpovi poslal hovorca Kremľa, Dmitrij Peskov, ktorý povedal: „Akýkoľvek pokus o privatizáciu vesmíru v tej či onej podobe, a je náročné momentálne povedať či sa toto za pokus o privatizáciu vesmíru dá považovať, by bol neprijateľný“.

Kritikou nešetril ani zástupca riaditeľa ruskej kozmickej agentúry Roskosmos, Sergey Saveliev. „Snaha o vyvlastnenie vesmíru a agresívne plány na de facto zabavovanie územia iných planét len ťažko povzbudia ostatné národy k účasti na plodnej spolupráci,“ uviedol.

Total
15
Zdieľaní