kychnutie

Bez rúška a s rúškom: 3 videá, ktoré vám ukážu ako sa šíri koronavírus

O tom, že nosenie rúška pomáha udržať rýchlosť šírenia koronavírusu na uzde je jasné azda každému. Na čom je však postavený tento predpoklad?

O tom, že nosenie rúška pomáha udržať rýchlosť šírenia koronavírusu na uzde je jasné azda každému. Na čom je však postavený tento predpoklad? Na túto otázku sa rozhodli odpovedať špecialisti na hydromechaniku. Na videá upozornil server VTM.

Rúško nechráni vás, ale ostatných okolo vás. Ak rúško nosí väčšina ľudí (my veríme, že všetci), ostatní chránia vás a vy zas ostatných. Nový koronavírus je kvapôčková infekcia, čo znamená, že sa vírus nachádza v podstatne väčších kvapôčkach než on sám. Tieto kvapôčky vydychujeme či už bežne alebo pri rozprávaní alebo nebodaj pri kašli a kýchnutí.

Prvé video obletelo sociálne siete rýchlosťou blesku. Je v ňom muž, ktorý si najskôr tvár nechráni rúškom a kýchne si. Následne si nasadí rúško a kýchne znovu. Pochopiteľne, ide o extrémny prípad, kedy sa človek absolútne nechráni (ani rukou) a kýchne rovno pred seba.

V druhom videu sa už experti pohrali so šírením tekutín do okolia pri kýchnutí v dvoch prípadoch. Prvým je opäť kýchnutie bez zakrytia úst a druhým je kýchnutie do lakťa.

Najnovšie video z rúk českej facebookovej stránky Hydromechanika, za ktorou stoja ľudia z Fakulty strojného inžinierstva VUT v Brne ukazuje prúdenie vzduchu okolo osoby pri dýchaní a hovorení bez rúška a s rúškom.

Technika vizualizácie (Schlieren) je jednoduchá metóda pre vizualizáciu prúdenia založená na princípe zmeny indexu lomu v prostrediach s rôznymi hustotami (napríklad pri miešaní studeného a teplého vzduchu,vysvetľuje stránka.

S nosením rúšok však podľa WHO môžu byť aj problémy. Tým najhlavnejším je hygiena, keďže sa z nich pri dlhšom používaní, resp. zlej manipulácii môže stať živá pôda pre mikroorganizmy, dopĺňa server VTM.

Total
281
Zdieľaní