Nový iPhone SE je tu! Má výkon ako iPhone 11, no stojí len 479 €

Po dlhých mesiacoch dohadov a špekulácií spoločnosť Apple v tichosti predstavila iPhone SE, nový model kompaktného smartfónu, ktorý sa vďaka svojej cene pravdepodobne stane bestsellerom.

Po dlhých mesiacoch dohadov a špekulácií spoločnosť Apple v tichosti predstavila iPhone SE (2020), nový model kompaktného smartfónu, ktorý sa vďaka svojej cene pravdepodobne stane bestsellerom.

Nový iPhone SE nemá obrovský displej, ani 108 Mpx fotoaparát či 5G pripojenie. Poháňa ho ale vlajkový čipset A13 Bionic a operačný systém iOS 13, čo je zárukou rýchleho a spoľahlivého chodu so všetkými výhodami ekosystému Apple.

iPhone SE novej generácie ponúka tradičný dizajn s hrubými horizontálnymi rámikmi s klasickým okrúhlym tlačidlom s TouchID. Obrazovka samotná má len 4,7-palcovú uhlopriečku a HD rozlíšenie.

Foto: Apple

Ide o LCD panel, ktorý využíval aj iPhone 6, iPhone 7 a iPhone 8. Výrobca ale odstránil vrstvu 3D Touch a pridal podporu pre HDR10Dolby Vision. V hornej časti nad obrazovkou sa nachádza 7 Mpx kamera a slúchadlo s reproduktorom. FaceID sa v tejto triede pochopiteľne nenachádza.

Na zadnej strane, ktorá je tvorená lesklým sklom, sa nachádza iba jeden 12 Mpx snímač obrazu. Podľa Apple ide o najlepší systém zo všetkých smartfónov, ktoré využívajú len jeden fotoaparát.

iphone se
Foto: Apple

Kvalitu snímok vylepšuje procesor pre spracovanie obrazových signálovNeural Engine, jednotka so strojovým učením. Fotoaparát podporuje režim Portrét, inteligentné HDR a rozšírený dynamický rozsah pre záznam videa (4K,30 FPS) s nahrávaním stereo zvuku.

Konektor pre slúchadlá by ste v tele smartfónu hľadali márne. Na ľavej strane sa nachádzajú ovládače hlasitosti a tlačidlo pre aktiváciu tichého režimu. Tlačidlo zapnutia je umiestnené na strane pravej.

TIP REDAKCIE
Svetový unikát vznikol na Slovensku: Vyše 600 vyradených telefónov sa zmenilo na umelecké dielo
Foto: Apple

V spodnej hrane sídli Lightning konektor a reproduktor. Telo zariadenia odolá vode a prachu (IP67), obsahuje NFC čip a miesto pre jednu fyzickú SIM kartu. K dispozícii je ale tiež eSIM modul. Smartfón váži len asi 150 gramov pri rozmeroch 138 x 67 x 7,3 milimetra.

V balení zákazník nájde 5W adaptér pre nabíjanie. Smartfón ale podporuje až 18W nabíjanie a dokonca bezdrôtové nabíjanie. Podložku a výkonnejší adaptér si ale musí zákazník dokúpiť, ak bude chcieť.

Foto: Apple

Interná pamäť má v základe 64 GB. Pre náročnejších Apple pripravil aj 128 GB a 256 GB prevedenie. Čo sa týka farieb, dostupná je biela, čierna a červená z edície Product (RED). Zakúpením tejto verzie zároveň podporíte dobročinné projekty.

To najdôležitejšie na koniec, iPhone SE sa bude v USA predávať za 399 amerických dolárov, čo je výborné. Európska cena je vyššia. Podľa nemeckej lokalizácie oficiálnej stránky výrobcu stojí základný model 479 €. 128 GB verzia stojí 529 €, 256 GB rovných 649 €.

iPhone SE 2020 sa začne predávať v priebehu tohto mesiaca. Apple zároveň sťahuje z ponuky model iPhone 8, ktorý už nemá zmysel s príchodom aktuálnej novinky predávať.

Total
20
Zdieľaní
Total
20
Zdieľať