Hrozivá štatistika koronavírusu: 80 % ľudí odkázaných na ventilátory v New Yorku zomiera

Niektorí doktori sa snažia obmedziť počet pacientov, ktorí sú pripájaní k pľúcnym ventilátorom.

Niektorí doktori sa snažia obmedziť počet pacientov, ktorí sú pripájaní k pľúcnym ventilátorom. Za rozhodnutím stojí fakt, že veľké percento z týchto pacientov zomiera, informoval server Business Insider, ktorý sa odvoláva na správu z agentúry AP.

Pľúcne ventilátory sa využívajú pri pacientoch, ktorých ochorenie COVID-19 postihlo najťažšie. Doterajšie informácie naznačovali, že zomrieť môže 40 % až 50 % pacientov odkázaných na ventilátory, najnovšie informácie z New Yorku však naznačujú, že toto číslo môže byť výrazne vyššie.

New York hlási, že im zomiera až 80 % pacientov odkázaných na pľúcne ventilátory. Podobný trend okrem New Yorku potvrdili aj v ďalších amerických mestách, Číne a Veľkej Británii.

Ventilátory pacientom škodia, tvrdia niektorí doktori

Na pľúcnu ventiláciu sú odkázaní len tí pacienti, u ktorých má ochorenie COVID-19 najťažšiu formu. Podľa niektorých doktorov im však ventilátory skôr škodia, než pomáhajú. „Ventilátory samé o sebe dokážu poškodiť pľúca pacientov,“ hovorí doktorka Tiffany Osborn, špecialistka na intenzívnu starostlivosť.

S týmto názorom súhlasí aj doktor Negin Hajizedeh, ktorý podotýka, že fakt, že pľúcne ventilátory fungujú pri pacientoch s pneumóniou hneď nemusí znamenať, že budú fungovať aj pacientoch s koronavírusom.

TIP REDAKCIE
VIDEO: Takto vyzerá vôbec prvý iPhone s USB-C portom!

Koronavírus poškodzuje pľúca viac než chrípka

Koronavírus napáda hlavne pľúca, ktoré pri šírení poškodzuje. V pľúcach sa podľa doktorky Tiffany Osborn nachádza „tekutina a ďalšie toxické chemické cytokíny,“ vysvetľuje.  „Za posledné dekády sme zistili, že mechanická ventilácia dokáže zhoršiť poškodenie pľúc, preto musíme byť veľmi opatrní v tom, ako a komu takúto liečbu priradíme,“ hovorí doktor Eddy Fan, expert na liečbu pľúcnych ochorení.

Svetový nedostatok ventilátorov

Vo svete je momentálne akútny nedostatok pľúcnych ventilácií, s ktorým bojujú azda všetky krajiny. Do výzvy o vyrobenie nových kusov sa zapojili rôzne súkromné spoločnosti, a to od výrobcu elektromobilov Tesla cez Apple, Ford, GM, až po spoločnosť, ktorá pre Apple vyrába iPhony – Foxconn.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať