samsung galaxy note 9

Vznikla ďalšia slovenská aplikácia, ktorá má pomôcť spomaliť COVID-19

Tím slovenských doktorov prišiel pred časom s aplikáciou, ktorá má za úlohu zvýšiť informovanosť širokej verejnosti o pohybe nakazených osôb vírusom SARS-CoV-2.

Tím slovenských doktorov prišiel pred časom s aplikáciou, ktorá má za úlohu zvýšiť informovanosť širokej verejnosti o pohybe nakazených osôb vírusom SARS-CoV-2.

Aplikácia sa nazýva Zostaň zdravý a upozorní užívateľov, ak sa v okolí 50 metrov od nich nachádza osoba nakazená novým koronavírusom.

Aplikácia cez GPS zbiera informácie o polohe človeka s pozitívnym testom na koronavírus, ktoré anonymizuje a s niekoľkominútovým oneskorením ich zobrazuje na mape. Všetky podrobnosti nájdete TU.

Zostaň zdravý ale nie je jedinou aplikáciou, ktorá má pomôcť so spomalením šíriacej sa nákazy. Dobrovoľníci zo spoločnosti Sygic a ďalších technologických firiem pripravili podobnú aplikáciu s názvom Covid-19.

Aplikácia Covid-19 pre iOS a Android rozoznáva s pomocou GPS a Bluetooth senzorov blízkosť kontaktu aj v uzavretých miestnostiach a dokáže anonymne spätne trasovať prípady nakazenia ešte pred prejavením symptómov choroby.

Týmto pomôže ľuďom chrániť seba a svoje okolie v období globálnej pandémie, popisujú funkcionalitu autori aplikácie.

covid 19
Zdroj: Sygic

Vývojári ďalej hovoria, že v aplikácii zohľadnili svoje dlhoročné skúsenosti z práce so senzormi telefónu tak, aby skutočne odhalili osobný kontakt, ktorý je možné odhaliť práve prostredníctvom technológie Bluetooth.

Bluetooth je ideálna technológia na mapovanie blízkeho kontaktu ľudí v miestnostiach, metre, autobuse, obchodnom centre, kancelárii, na konkrétnom poschodí či v konkrétnej miestnosti a iných uzavretých plochách.

TIP REDAKCIE
Švédsko žiada EÚ, aby zakázala ťažbu kryptomien: Odvoláva sa na životné prostredie

Aplikáciu Covid-19 zatiaľ v obchodoch s aplikáciami nenájdete. Tvorcovia zdrojový kód odovzdali štátu. Aplikáciu s rovnakým názvom ale pripravuje aj štát, informovala o tom Slovenská polícia na svojom Facebooku.

V tejto chvíli nie je jasné, či pôjde o dve samostatné aplikácie, alebo práve o riešenie od Sygic, ktoré tvorcovia poskytli štátu.

Aj keď sa iniciatíva vývojárov určite cení, takéto aplikácie nemusia predstavovať dokonalé riešenie. V prvom rade je potrebné, aby ich aktívne využívala veľká časť populácie. Aplikácie musia zostať spustené na pozadí systému s nepretržitým monitorovaním GPS, čo však nadmerne vybíja batériu.

Okrem toho operačné systémy zvyknú aplikácie bežiace na pozadí automaticky zastaviť, čím sa snažia predĺžiť výdrž batérie. Menej skúsený užívateľ si nemusí vedieť smartfón nastaviť tak, aby aplikácia pracovala nepretržite, ak sa pohybuje mimo domova. Výnimkou nemusia byť ani falošné upozornenia.

V každom prípade sme na novú aplikáciu zvedaví. Musíme len počkať, kedy sa objaví v obchodoch Google Play a Apple App Store.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať