Slováci majú novú aplikáciu: Upozorní vás, ak je pri vás človek s koronavírusom

Zostaň doma je inovatívna aplikácia, ktorá vás upozorní na to, ak sa v okolí 50 metrov od vás nachádza osoba s ochorením COVID-19.

Zostaň zdravý je inovatívna aplikácia, ktorá vás upozorní na to, ak sa v okolí 50 metrov od vás nachádza osoba nakazená novým koronavírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19. Všetka komunikácia prebieha anonymne, mená sa teda nezverejňujú.

Pandémia, za ktorú môže nový koronavírus momentálne zviera celú Európu. Ľudia sú nútení ostať doma, firmy zatvárajú prevádzky a deti majú nútené voľno. Mnohí sa boja, že by sa v ich okolí mohol nachádzať človek infikovaný vírusom SARS-CoV-2, čo je prirodzené.

TIP REDAKCIE
Čína má nástroj na diagnostiku COVID-19: Umelá inteligencia to s 96 % presnosťou zistí za 20 sekúnd

Tím slovenských doktorov preto prichádza s aplikáciou, ktorej úlohou je zvýšenie informovanosti širokej verejnosti o pohybe nakazených osôb. Všetko v anonymite, samozrejme. Aplikácia cez GPS zbiera informácie o polohe človeka s pozitívnym testom na koronavírus, ktoré anonymizuje a s niekoľkominútovým oneskorením ich ukazuje na mape.

Presné informácie o nakazených ľuďoch

Aplikácia vám dokáže povedať či ste prišli do kontaktu s človekom, ktorý bol neskôr pozitívne testovaná alebo či sa vo vašom okolí (do 50 metrov) taktiež nachádza takáto osoba. Informácie o možných stretnutiach sa zobrazia na mape. Aplikácia má čisto informatívny charakter a ľudia, ktorí prišli do kontaktu s infikovaným človekom potom môžu zvážiť či sa tiež dajú otestovať.

„Testovanie podozrivých prípadov, ich kontaktov a komunikácia k pacientovi je neprehľadné. Ľudia aktuálne nemajú šancu zistiť výsledky svojich testov, hoci na to majú právo. Pacienti sa nevedia dovolať na poverené pracoviská – , pre bratislavský kraj sú k dispozícií tri telefónne linky. Tie sú neustále obsadené. Reálne počty chorých sú rádovo vyššie. Nakazení jedinci preto nevedomky nákazu šíria ďalej. Zrýchlené testovanie a následný efektívny manažment chorého v súčasnej situácii kritické,” hovorí Andrej Thurzo, jeden zo zakladajúcich členov pracovnej skupiny projektu.

Zatiaľ na Android, iOS verzia sa pripravuje

Aplikácia ponúka aj žiadosť o otestovanie na COVID-19. Pridelí mu unikátny identifikátor, ktorý sa pri neskoršom vyhodnotení vzorky priradí k výsledku a zobrazí priamo v aplikácií. Ľudia tak získajú presný prehľad o tom, ako na tom sú. Momentálne ich testovacie centrá takmer vôbec neinformujú.

Aplikáciu si môžete stiahnuť v prípade ak máte Android smartfón. iOS verzia sa pripravuje.

Podobné aplikácie fungujú už v Izraeli, USA (CDC) a Nemecku. Veríme, že táto anonymná aplikácia sa môže stať kľúčovou zbraňou pre zastavenie šírenia tejto historickej pandémie,” dodávajú tvorcovia.

Total
176
Zdieľaní
Total
176
Zdieľať