POZOR: Aplikácia sa tvári ako sledovač koronavírusu. Zamkne vám telefón a žiada 100 dolárov

Pre smartfóny je dostupných niekoľko aplikácií, ktoré sledujú počty nakazených ľudí novým koronavírusom. Pandémia postupne postupuje aj na Slovensku.

Pre smartfóny je dostupných niekoľko aplikácií, ktoré sledujú počty nakazených ľudí novým koronavírusom. Pandémia postupne postupuje aj na Slovensku, a tak je prirodzené, že čoraz viac ľudí zaujíma ako sa celá situácia vyvíja.

Snahu získať čo najčerstvejšie informácie chcú využiť útočníci po celom svete. Google a ďalšie spoločnosti sa tieto pokusy snažia proaktívne obmedzovať, no nie vždy sa im to podarí včas. S najnovším „kúskom“ prišla bezpečnostná spoločnosť DomainTools, ktorá objavila ransomvér CovidLock. Vírus sa prezliekol za aplikáciu na sledovanie koronavírusu. Stiahnuť sa ho v čase písania tohto článku stále dá na webe (z bezpečnostných dôvodov ho nebudeme uvádzať).

Aplikácia si po inštalácií vyžiada oprávnenie na uzamknutie obrazovky, a to z veľmi dobrého dôvodu. Keď si ju nainštalujete, aplikácia zmení heslo uzamykacej obrazovky a z telefónu vás vymkne.

TIP REDAKCIE
Omikron sa rozšíril už do 40 krajín sveta, WHO vyzýva k pripravenosti a opatrnosti

Zaplať 100 dolárov, inak zverejníme tvoj Facebook

Útočníci zodpovední za CovidLock následne na smartfóne zobrazia výzvu. Od obetí vyžadujú zaplatenie výkupného vo výške 100 dolárov v Bitcoinoch do 48 hodín. Okrem toho majiteľov smartfónov varujú, že keď tak nespravia, vymažú im kontakty, fotografie a ďalší obsah a na internet zavesia prístup k účtom na sociálnych sieťach.

Bezpečnostná spoločnosť DomainTools však našťastie spätne analyzovala zdrojový kód a objavila v ňom kľúče na dešifrovanie zariadení, ktoré už čoskoro bude publikovať.

Opäť platí zlaté pravidlo – aplikácie sťahujte len z Google Play a aj to len tie, ktoré majú dobré hodnotenia.

Total
179
Zdieľaní
Total
179
Zdieľať