POZOR: Aplikácia sa tvári ako sledovač koronavírusu. Zamkne vám telefón a žiada 100 dolárov

Na to, čo momentálne inštalujete, si treba dávať veľký pozor.

0

Pre smartfóny je dostupných niekoľko aplikácií, ktoré sledujú počty nakazených ľudí novým koronavírusom. Pandémia postupne postupuje aj na Slovensku, a tak je prirodzené, že čoraz viac ľudí zaujíma ako sa celá situácia vyvíja.

Snahu získať čo najčerstvejšie informácie chcú využiť útočníci po celom svete. Google a ďalšie spoločnosti sa tieto pokusy snažia proaktívne obmedzovať, no nie vždy sa im to podarí včas. S najnovším „kúskom“ prišla bezpečnostná spoločnosť DomainTools, ktorá objavila ransomvér CovidLock. Vírus sa prezliekol za aplikáciu na sledovanie koronavírusu. Stiahnuť sa ho v čase písania tohto článku stále dá na webe (z bezpečnostných dôvodov ho nebudeme uvádzať).

Aplikácia si po inštalácií vyžiada oprávnenie na uzamknutie obrazovky, a to z veľmi dobrého dôvodu. Keď si ju nainštalujete, aplikácia zmení heslo uzamykacej obrazovky a z telefónu vás vymkne.

Zaplať 100 dolárov, inak zverejníme tvoj Facebook

Útočníci zodpovední za CovidLock následne na smartfóne zobrazia výzvu. Od obetí vyžadujú zaplatenie výkupného vo výške 100 dolárov v Bitcoinoch do 48 hodín. Okrem toho majiteľov smartfónov varujú, že keď tak nespravia, vymažú im kontakty, fotografie a ďalší obsah a na internet zavesia prístup k účtom na sociálnych sieťach.

Bezpečnostná spoločnosť DomainTools však našťastie spätne analyzovala zdrojový kód a objavila v ňom kľúče na dešifrovanie zariadení, ktoré už čoskoro bude publikovať.

Opäť platí zlaté pravidlo – aplikácie sťahujte len z Google Play a aj to len tie, ktoré majú dobré hodnotenia.