Možnosť otestovať sa na COVID-19 doma je blízko: Alza chce predávať rýchlotest

Testovanie na koronavírus je momentálne poriadne náročné. Zmenu má priniesť Alza, ktorá chce do predaja zaradiť rýchlotest na COVID-19.

Testovanie na koronavírus je momentálne poriadne náročné. Overené testy proti koronavírusu môžu robiť len schválené pracoviská, pričom samotný zákrok kvôli prísnym opatreniam môže trvať aj niekoľko hodín.

Dnes už však vo svete existujú oveľa jednoduchšie a neporovnateľne rýchlejšie testy, ktoré fungujú na základe detekcie protilátok v tele. Testy by sme mohli teoreticky stretnúť aj na Slovensku. Postarať sa o to chce Alza.

Alza.cz aktívne pracuje na možnosti sprístupniť zákazníkom produkt pre rýchle otestovanie na vírus z pohodlia domova. V túto chvíľu je test v procese certifikácie IVD so snahou o udelenie výnimky pre zrýchlené uvedenie na trh, ktoré môže udeliť Ministerstvo zdravotníctva prostredníctvom SZÚ alebo SUKL,“ informuje eshop v tlačovej správe.

TIP REDAKCIE
Alza sa kvôli koronavírusu nezastaví: Hlási obrovský nápor, ľudia kupujú všetko, čo môžu

Samotný test je extrémne jednoduchý a prebieha podobne ako napríklad kontrola aktuálnej hladiny glukózy v krvi pri cukrovke. Hneď ako Alza získa potvrdenie, že Ministerstvo v ČR test schválilo, spustí predobjednávky a zaháji predaj.

Rýchlotesty sa vo svete používajú, budú sa aj u nás?

Testy na báze protilátok sú vo svete rozšírené a očakáva sa, že k podobnému kroku dôjde aj u nás. Je však pravdepodobné, že najskôr dôjde k ich nasadeniu pre použitie zdravotníkmi, až neskôr pri prebytku by mohlo dôjsť k ich zaradeniu do voľného predaja. Samotné testy pritom koronavírus dokážu odhaliť veľmi spoľahlivo.

Total
68
Zdieľaní
Total
68
Zdieľať