AKTUÁLNE: Teplé počasie spomaľuje koronavírus, naznačuje prvá štúdia

V dobe, keď sa oči celého sveta upierajú na nákazu novým koronavírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19 potrebujeme počuť aj dobré správy.

V dobe, keď sa oči celého sveta upierajú na nákazu novým koronavírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19 potrebujeme počuť aj dobré správy. Dnes sa o ňu postarali špičkoví vedci z pekingských univerzít Tsinghua University a Beihang University.

Vedci využili dáta z čínskeho Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Celkovo pracovali so 4 711 potvrdenými prípadmi nakazenia koronavírusom SARS-CoV-19.

Štatisti, ekonómovia a dátoví vedci skúmali jednotlivé prípady. Zaujímalo ich kto sa s kým stretol, aké bolo vtedy počasie, aká vlhkosť vzduchu a všetky dáta následne analyzovali. Následne vypracovali správu, ktorej výsledkom je pozitívny záver.

Vyššie teploty a vyššia relatívna vlhkosť vzduchu výrazne znižujú šírenie nového koronavírusu. Naše zistenia sa stotožňujú aj s tým, že vyššie teploty a vlhkosť vzduchu znižujú rýchlosť šírenia chrípkového vírusu. Výsledky naznačujú, že príchod leta v severnej hemisfére môže efektívne znižovať šírenie nákazy,“ vysvetľujú vedci.

TIP REDAKCIE
Samsung stiahol trhový náskok Apple v segmente smart hodiniek

Je dôležité poznamenať, že vo výsledkoch sa nachádza slovo „naznačujú,“ čo znamená, že tvrdenie ešte nie je finálne. Jedno je ale jasné, zatiaľ to skutočne vyzerá tak, že koronavírus bude mať s teplejším počasím problém.

Pochopiteľne, južná hemisféra sa z leta presúva do obdobia zimy. Prípadov ľudí s COVID-19 teda môže pribúdať. Ostáva len dúfať, že sa šikovným vedcom podarí prísť na efektívny protiútok.

Total
169
Zdieľaní
Total
169
Zdieľať