Číňania odhalili, ako sa koronavírus dostáva do ľudských buniek

Čínski vedci po mesiacoch štúdií konečne prišli na to, ako koronavírus napáda ľudské bunky. Na výskum využili špeciálny kryoelektrónový mikroskop.

Čínski vedci po mesiacoch štúdií konečne prišli na to, ako koronavírus napáda ľudské bunky. Na výskum využili špeciálny kryoelektrónový mikroskop. Vďaka nemu sa im podarilo otvoriť mikroskopický svet buniek a pozorovať tak, ako koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 napáda jednotlivé bunky.

Vírus SARS-CoV-19 sa má do buniek dostávať pomocou receptoru z enzýmu angiotensínu konvertázy (ACE2) spojený s aminokyselinovým transportérom. Táto skutočnosť doteraz nebola známa. Výsledky práce čínskych vedcov boli publikované v špičkovom časopise Science.

Vírus sám o sebe nedokáže prežiť a po niekoľkých hodinách až dňoch (podľa podmienok), umiera. Rozmnožovať sa dokáže až v napadnutých bunkách.

Prečo má niekto vážne príznaky a niekto nie?

RNA vírusu, v ktorej je uložená genetická informácia sa na ACE2 viaže prostredníctvom viazacej doméne RBD. Zaujímavým zistením je, že niektorí ľudia majú hladinu ACE2 v pľúcach vyššiu než iní. Aj to môže byť jeden z dôvodov, prečo sa u nich môžu prejaviť vážnejšie symptómy ústiace do silného zápalu pľúc, zatiaľ čo iní pociťujú len mierne príznaky.

Vedci celého sveta skúmajú priebeh nákazy novým koronavírusom veľmi podrobne. Zistenia čínskeho tímu sú najnovším kúskom veľkej skladačky.

Total
218
Zdieľaní
Total
218
Zdieľať