Celosvetový trh so smartfónmi má v roku 2020 klesnúť o 2,3 %. Dôvodom je koronavírus

Veci sa majú zlepšiť počas druhého polroku.

1
Foto: Weibo/GSMArena

Neistota v šírení koronavírusu nepochybne ovplyvňuje aj svetový trh so smartfónmi. IDC na tento rok predpovedá pokles o presne 2,3 %, teda na 1,3 miliardy expedovaných zariadení, informuje server FoneArena.

V prvej polovici roku 2020 vraj bude medziročný pokles tvoriť 10,6 %. Situácia sa však má zmeniť k lepšiemu, a to v druhom polroku.

Čína má ťažkosti

Čína sa s ťažkosťami spamätáva z „dopytového šoku“, ktorý vznikol kvôli spomínanému koronavírusu. Veci sa však majú s postupom času zlepšovať, keďže sa čínski pracovníci budú postupne vracať späť do tovární.

Zdroj: IDC (via FoneArena)

Čína, ktorá je na trhu so smartfónmi najväčším hráčom, si to ale aj tak odskáče najviac. To následne ovplyvní aj ďalších výrobcov, ktorí môžu trpieť nedostatkom potrebných komponentov či problémami spojenými s logistikou. Inými slovami, produkcia nových smartfónov bude náročnejšia a pomalšia.

Zdroj: IDC (via FoneArena)

Ďalším veľkým problémom svetových výrobcov je skutočnosť, že február a marec sú mesiace vlajkových lodí, ktoré už stihli byť do značnej miery ovplyvnené vírusom. Finálne predvýrobné testovania mnohých produktov museli byť posunuté, čo vytvorilo priestor pre nepríjemné problémy pre smartfóny, ktoré majú debutovať v druhej polovici tohto roku.

Neostáva nám nič iné, než dúfať, že koronavírus bude v budúcnosti spôsobovať čoraz menej problémov, vďaka čomu sa trh rýchlejšie pozbiera a opäť začne dosahovať kladné čísla.