OpenBoard je nová klávesnica pre Android, ktorá rešpektuje vaše súkromie

Žiadny smartfón sa nezaobíde bez softvérovej klávesnice, ktorá slúži na zadávanie textu vo všetkých tých aplikáciách, ktoré máme vo svojich zariadeniach nainštalované.

Žiadny smartfón sa nezaobíde bez softvérovej klávesnice, ktorá slúži na zadávanie textu vo všetkých aplikáciách, ktoré máme vo svojich zariadeniach nainštalované.

Používať môžeme klávesnicu, ktorá je v smartfóne nainštalovaná od výroby. Väčšinou stačí. Kto chce využívať viac klávesových funkcií alebo prepracovanejšie metódy zadávania textu, môže si stiahnuť z obchodu s aplikáciami akúkoľvek inú klávesnicu.

Napríklad Fleksy či SwiftKey, ktoré patria spolu s klávesnicou Gboard od Google medzi najobľúbenejšie. V obchode Play sa teraz objavila nová klávesnica, ktorá však neláka na množstvo rozličných funkcií a doplnkov. Skôr naopak.

Volá sa OpenBoard a vyzerá ako Gboard od Google. Je to z toho dôvodu, že je založená na otvorených zdrojoch operačného systému Android (AOSP). Výhodou je, že klávesnica nezasahuje do súkromia užívateľa.

Vybrať si môžete niektorý z klasických vzhľadov. Dostupný je aj svetlý motív.

Zoznam povolení, ktoré od zariadenia a užívateľa vyžaduje, je veľmi skromný. Pýta len prístup ku kontaktom, ktorý ale môžete bez problémov zakázať. Štyri ďalšie povolenia slúžia len pre textové návrhy, opravy či riadenie vibrácií.

TIP REDAKCIE
Repasovaný iPhone alebo PS5: Orange si k Vianociam pripravil niekoľko noviniek

Aplikácia teda nežiada prístup k GPS údajom, k sieťovým pripojeniam, úložisku a ďalším prvkom, ako tomu je napríklad v prípade klávesnice SwiftKey. OpenBoard možno neobsahuje hŕbu nastavení, no tie najužitočnejšie v nej nájdete.

OpenBoard

Nechýba zmena motívu (tmavý, svetlý a pod.), veľkosti, obsahuje emotikony, skratky alebo praktické predvoľby (bodka dvojitým medzerníkom a podobne). OpenBoard klávesnica je dostupná len pre zariadenia z OS Android. Nainštalovať sa dá štandardnou cestou, priamo cez obchod Google Play.

Klávesnica podporuje aj Slovenčinu a rad ďalších jazykov. Vďaka svojej jednoduchosti je navyše pekne svižná.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať