aplikacie

Google odstránil z obchodu Play 600 aplikácií, väčšina z nich pochádzala z Číny

Spoločnosť Google po nejakom čase opäť trochu poupratovala v obchode Google Play, odkiaľ odstránila 600 aplikácií porušujúcich pravidlá.

Spoločnosť Google po nejakom čase opäť trochu poupratovala v obchode Google Play, odkiaľ odstránila 600 aplikácií porušujúcich pravidlá pre zobrazovanie reklamy. Informuje o tom Google.

Aplikácie a ich vývojári boli zároveň vyradené z platforiem AdMob a Google Ad Manager, ktoré slúžia na speňažovanie reklamného obsahu. Vydavateľov aplikácií tak Google zároveň odstrihol od príjmov.

Spoločnosť Google neustále vylepšuje vlastné nástroje, ktoré jej pomáhajú s odhaľovaním aplikácií porušujúcich jej pravidlá. Využíva preto systémy strojového učenia, ktoré identifikáciu škodlivých aplikácií uľahčujú.

Google presne definuje ako majú reklamy v aplikáciách vyzerať. Zakázane sú tzv. rušivé reklamy, ktoré sa napr. zobrazujú na obrazovke uzamknutia, mimo prostredia aplikácie, zobrazujú sa neočakávaným spôsobom, alebo ovplyvňujú použiteľnosť zariadenia.

Príklad bežného porušenia pravidiel: Reklama, ktorá zaberá celú obrazovku alebo narúša bežné používanie a neposkytuje jasný spôsob, ako ju odmietnuť.

Google v pravidlách pre vývojárov aplikácií okrem iného píše:

„Reklamy by sa nemali zobrazovať takým spôsobom, ktorý by viedol k neúmyselným kliknutiam. Podmieňovať používanie plnej verzie aplikácie kliknutím na reklamu alebo odoslaním osobných údajov na reklamné účely je zakázané.

Intersticiálne reklamy sa môžu zobrazovať iba v rámci aplikácie, ktorá ich poskytuje. Ak vaša aplikácia zobrazuje intersticiálne reklamy alebo iné reklamy, ktoré narúšajú jej bežné používanie, musia sa dať jednoducho odmietnuť bez penalizácie“.

Google zoznam odstránených aplikácií nezverejnil. Podľa BuzzFeed News ale Google vymazal aj aplikácie čínskej softvérovej spoločnosti Cheetah Mobile, ktorá už raz bola obviňovaná z reklamných podvodov.

TIP REDAKCIE
RuStore: Rusko má vlastný obchod s aplikáciami, slúži ako náhrada za Google Play Store

Cheetah Mobile je verejne obchodovateľnou spoločnosťou (v Číne), ktorej hodnota akcií po zásahu Google klesla o 5,9 %. Per Bjorke, zodpovedný vedúci spoločnosti Google uviedol, že odstránené aplikácie zaznamenali dovedna približne 4,5 miliardy stiahnutí, pričom pochádzali najmä z Číny, Singapuru a Indie.