fujifilm X100V

Fujifilm X100V: Nový kompaktný fotoaparát s APS-C snímačom pre náročnejších

Japonská spoločnosť Fujifilm predstavila už piatu generáciu kompaktného fotoaparátu s označením X100V, ktorý prichádza na trh s hodnotnými vylepšeniami, no aj s vyššou cenou.

Japonská spoločnosť Fujifilm predstavila už piatu generáciu kompaktného fotoaparátu s označením X100V, ktorý prichádza na trh s hodnotnými vylepšeniami, no aj s vyššou cenou.

Fujifilm X100V na prvý pohľad zaujme svojím klasickým dizajnom a veľmi kvalitnou konštrukciou zo zliatiny hliníka a horčíka (čierne a strieborné prevedenie), ktorá je vybavená novým mechanickým ovládačom pre nastavenie citlivosti ISO. Telo fotoaparátu je utesnené voči poveternostným vplyvom. Zo zadnej strany zmizol tzv. D-Pad a nahradil ho joystick.

fujifilm x100V
Foto: Fujifilm

Nemenej dôležitá je pochopiteľne technika, akú tvorcovia pri novej generácii použili. Viac ako dobre pôsobí úplne nový snímač obrazu o veľkosti APS-C, ktorý má rozlíšenie 26,1 Mpx. Výrobca ho nazval X-Trans CMOS 4.

Fotoaparát je pevne spojený s objektívom so svetelnosťou f/2.0, ktorý ponúka ohniskovú vzdialenosť 23 mm (ekvivalent 35 mm ohniska pri prepočte na Full Frame). Objektív má 8 optických členov v 6 skupinách. Výhodou je integrovaný ND fliter (úroveň ND4), ktorý sa však dá použiť len pri snímaní statických záberov, nie videa.

fujifilm x100V
Foto: Fujifilm

Keď už sme pri videu, Fujifilm X100V zvládne 4K záznam pri snímkovaní 30 FPS (hĺbka 8-bit 4:2:0, 10-bit 4:2:2 pri externom zázname cez HDMI). Spracovanie obrazových informácií má na starosti nová generácia procesora X-Processor 4.

fujifilm x100V
Foto: Fujifilm

Užívateľ má k dispozícii sériové snímanie rýchlosťou 11 FPS (medzipamäť pre 11 RAW snímok alebo 38 JPEG), elektronickú aj mechanickú uzávierku, hybridný hľadáčik kombinujúci optické a elektronické riešenie, dotykový LCD displej, ktorý sa dá po novom vyklápať, niekoľko rôznych obrazových profilov alebo výdrž na jedno nabitie, ktorá vystačí na 350 až 420 záberov.

fujifilm x100V
Foto: Fujifilm

Fotoaparát spĺňa súčasné požiadavky na bezdrôtové ovládanie a spojenie s mobilnými a inými zariadeniami, ktoré môže prebiehať cez WiFi alebo štandard Bluetooth 4.2. Fujifilm X100V patrí, podobne ako predchodcovia, medzi najlepšie kompaktné fotoaparáty využiteľné napríklad pri cestovaní alebo pouličnej fotografii.

x100v
Ukážková snímka, ktorú zachytil americký fotograf Rinzi Ruiz (F5.6, 1/500sec., ISO 160). Ďalšie zábery nájdete TU.

Fujifilm X100V je výbornou alternatívou k podobným zariadeniam od legendárneho výrobcu Leica, ktorý je však oproti nim podstatne lacnejší. To však neznamená, že lacný. Známa je len cena v amerických dolároch, ktorá sa zastavila na hranici 1400 USD.

TIP REDAKCIE
Leica predstavila fotoaparát M10 Monochrom. Na farebné fotky rovno zabudnite

Pri európskej dostupnosti, na ktorú si ešte budeme musieť počkať, bude cena veľmi podobná, ak nie rovnaká. Znak $ ale vystrieda €. Podrobnú tabuľku so všetkými parametrami nájdete na tejto adrese, na oficiálnej stránke výrobcu.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať