motorola

AutoFlip: Google vymyslel, ako automaticky upraviť video pre rôzne formáty

Nie je to tak dávno, čo boli užívatelia kritizovaní za videá natáčané vo formáte na výšku. Vznikol pojem Vertical Video Syndrom, proti ktorému skúsili niektoré technologické platformy bojovať.

Nie je to tak dávno, čo boli užívatelia kritizovaní za videá natáčané vo formáte na výšku. Vznikol pojem Vertical Video Syndrom, proti ktorému skúsili niektoré technologické platformy bojovať.

Márne. Snapchat alebo Instagram Stories si obsah vytvorený v pomere strán na výšku doslova vyžadujú. Nakoniec, takéto videá podporuje od roku 2018 aj YouTube. Tvorcovia obsahu, ktorí pôsobia na rôznych platformách, musia riešiť, ako také video vlastne natočiť.

Môžu natočiť video pre každý formát zvlášť, čo je náročnejšie. Poprípade použijú súčasne rôzne záznamové zariadenia, napr. dva smartfóny, z ktorých bude jedno snímať horizontálne a druhé vertikálne. Potom tu je možnosť pôvodné video staticky orezať pre konkrétny typ formátu.

Vertical Video Syndrom. Foto: leika.nl

Orezať horizontálne video pre vertikálny formát nie je ideálne. Vo videu jednoducho budú chýbať objekty, ktoré môžu byť pre kontext obsahu dôležité. Kompozícia nepustí. Google sa rozhodol na tento problém pozrieť a vyriešiť ho pomocou strojového učenia.

Pripravil AutoFlip – open-source framework, ktorý dokáže automaticky upraviť video tak, aby sa dalo dobre sledovať v akomkoľvek formáte, resp. v najpoužívanejších formátoch, s ktorými sa stretávame v populárnych aplikáciách.

AutoFlip videá neorezáva v pravom slova zmysle. Analyzuje tváre a objekty vo videu, na základe ktorých video posúva tak, aby sa kľúčový obsah zobrazoval pekne v strede obrazovky s čo možno najlepším záberom.

Pre spustenie animácie kliknite SEM.

Automatická zmena pomeru strán videa nie je jednoduchá a bez kompromisov to nepôjde. Výsledok, ktorý môžete vidieť na tejto animácii, však pôsobí viac ako dobre. Tvorcovia videí zatiaľ nemusia hľadať aplikáciu alebo softvér, ktorý toto dokáže.

Skôr ide o výzvu pre vývojárov. Google otvorený zdrojový kód projektu AutoFlip zverejnil na platforme Github. V budúcnosti by sme sa ale mohli dočkať nástroja, ktorý umožní pôvodné video previesť bez väčších komplikácií na želaný formát.