Tieto živé tapety vás upozornia na nadmerné používanie smartfónu

Všetkého veľa škodí a o smartfónoch, ktoré si neustále pýtajú našu pozornosť, to platí obzvlášť. Google preto do systému Android zapracoval funkcie tzv. digitálnej rovnováhy, ktoré majú nadmernému používaniu smartfónov zabrániť. 

Všetkého veľa škodí a o smartfónoch, ktoré si neustále pýtajú našu pozornosť, to platí obzvlášť. Google preto do systému Android zapracoval funkcie tzv. digitálnej rovnováhy, ktoré majú nadmernému používaniu smartfónov zabrániť. 

Tieto funkcie si osvojili aj výrobcovia tretích strán, ktorí si operačný systém Android prispôsobujú vlastným predstavám a požiadavkám. Vďaka Digitálnej rovnováhe užívateľ vidí, koľko času strávi používaním svojho smartfónu.

Ak ho chce obmedziť, môže dočasne pozastaviť funkčnosť rušivých aplikácií, poprípade zvolí režim sústredenia s vopred stanoveným časovým plánom. Možností, ako mať nad používaním digitálnych zariadení kontrolu, je niekoľko.

Ako motivácia pre striedmejšie používanie smartfónov môžu slúžiť aj jednoduché aplikácie bez reštriktívnych funkcií. Dve také má teraz v talóne Google. Vyvinulo ich experimentálne oddelenie Google Creative Lab. Je tu aj tretia aplikácia, ktorá je ale naozaj netradičná a výrazne obmedzuje funkcie zariadení.

Nazýva Envelope a momentálne je dostupná len pre zariadenia Pixel. Smartfón musíte vložiť do špeciálneho puzdra z papiera, ktoré si vytlačíte na tlačiarni a následne zložíte. Aplikácia smartfón obmedzí tak, aby sa dal používať len pre uskutočňovanie hovorov, poprípade ako fotoaparát.

Do svojich smartfónov si ale môžete nainštalovať ostatné dve aplikácie, ktoré sú voľne dostupné a nevyžadujú dodatočnú iniciatívu. Plnia len informačnú funkciu, ktorá je ale zaujímavá.

TIP REDAKCIE
Huawei Watch D: Nové hodinky s podporou merania krvného tlaku!

Aplikácie Activity BubblesScreen Stopwatch v praxi fungujú ako živé pozadia pre domácu obrazovku. Prvá aplikácia na domácej obrazovke pri každom odomknutí smartfónu zobrazí bublinu. Presnejšie, bublina po odomknutí postupne padá na dno obrazovky.

aplikacie

Čím častejšie smartfón odomykáte, tým viac bublín na domácej obrazovke uvidíte. Čím dlhšie bude smartfón odomknutý, tým bude padajúca nová bublina väčšia. Ku koncu dňa si tak vyrobíte abstraktnú tapetu, ktorá vám pekne napovie, ako často venujete pozornosť upozorneniam, aplikáciám a ďalším funkciám.

Screen Stopwatch funguje veľmi podobne. Aplikácia meria v reálnom čase dobu, ktorú trávite používaním smartfónu. Takýmto spôsobom zase získate presné informácie o celkovom čase používania, ktoré vám budú svietiť priamo na obrazovke.

digitalna rovnovaha

Digitálnu rovnováhu musí užívateľ docieliť sám a z vlastnej vôle. Žiadna zázračná aplikácia neexistuje. Informácia o tom, že ste dnes zabili 4 hodiny čistého času aplikáciami, môže poslúžiť ako dobrá inšpirácia pre odloženie mobilu.

Activity Bubbles sťahujte z Google Play TU a aplikáciu Screen Stopwatch zase TU.

Total
12
Zdieľaní
Total
12
Zdieľať