Tesla nezaháľa: Elektromobily zrejme čaká praktická inovácia

Americká automobilka špekuluje nad tým, ako pasažierom zlepšiť zážitok z jazdy.

0
Tesla
Tesla

Elektromobily z dielne automobilky Tesla môžu už čoskoro ponúknuť lepšiu izoláciu hluku a lepšie riadenie teploty. Naznačuje to patentová prihláška, ktorá sa točí okolo celkom ambicióznej technológie.

Americký výrobca ju odborne nazýva „automobilovou perforovanou izolovanou sklenenou konštrukciou“.

Už zo samotného názvu vyplýva, že máme česť s niečím, čo bude pevnou súčasťou karosérie. Dostupné informácie spomínajú snahu vytvoriť taký interiér, ktorý by bol viac otvorený okolitému prostrediu a zároveň ponúkal absorpciu hluku vrátane tepelnoizolačnej vlastnosti. Preto sklo. Nie ale len tak hocijaké.

Viac vrstiev skla

V ešte čerstvej patentovej prihláške automobilky Tesla sa spomína konštrukcia elektromobilu, ktorú tvoria viaceré vrstvy skla so starostlivo rozmiestnenými dierkami. Od štruktúry tu vraj závisí ako viditeľnosť, tak aj samotná úroveň izolácie, preto je pre výrobcu potrebné nájsť optimálne riešenie – ideálne vzdialenosti medzi vrstvami a vhodné pozície dierok.

„Perforácie, vrstvy skla a medzera medzi vnútornou a vonkajšou vrstvou môžu byť vyladené, aby boli dosiahnuté požadované charakteristiky redukcie hluku, izolačné vlastnosti, vizuálny vzhľad a podobne,“ uvádza prihláška. Rovnako však možno očakávať i napríklad také zlepšenie dojazdu. Keďže bude izolácia efektívnejšia, vozidlo ušetrí elektrickú energiu.

Náčrt z patentovej prihlášky
Náčrt z patentovej prihlášky (via Electrek)

Momentálne je však otázne, kedy sa z duševného vlastníctva stane súčasť reality. Nejaký patent navyše ešte nezaručuje, že nápad nezostane za dverami výskumného laboratória naveky. Ak by tak ale predsa len bolo, majitelia vylepšených elektromobilov môžu počítať s lepšou izoláciou hluku a lepším riadením teploty v interiéroch.