Múmia

ZVUK: Vedci naučili “rozprávať” 3 000 ročnú múmiu. Takto znel egyptský kňaz

Technológie neslúžia len na to, aby nás zabávali. Vďaka vymoženostiam vieme napríklad zistiť aj to, aký hlas mal egyptský kňaz, ktorý žil pred 3 000 rokmi.

Technológie neslúžia len na to, aby nás zabávali. Vďaka vymoženostiam modernej doby vieme napríklad zistiť aj to, ako znel egyptský kňaz, ktorý žil pred 3 000 rokmi.

Skupinke vedcov a inžinierov sa podarilo reprodukovať hlasové ústrojenstvo a následne aj samotný hlas. Tentokrát však nie živého človeka, ale tisícky rokov starej múmie z múzea v Spojenom kráľovstve. Vďaka tomu tu teraz máme sekundu dlhú nahrávku s jedinečnou príležitosťou počuť, ako by dotyčný znel počas rozprávania v jeho aktuálnej polohe.

Špičková vedecká práca bola publikovaná v prestížnom online žurnále Scientific Reports, za ktorým stojí web Nature.

“To, čo počujete, je zvuk jeho hlasového ústrojenstva v pozícii, v ktorej leží v sarkofágu,” uviedol podľa CNN profesor David Howard z University of London.

Vytvoreniu časti fyzického tela kedysi vplyvného egyptského kňaza predchádzalo použitie počítačovej tomografie (alebo aj CT). Skenovanie múmie vytvorilo jej digitálnu podobu, a tá potom poslúžila ako zdroj informácií pre 3D tlačiareň, ktorá s ich pomocou vytlačila kópiu ústrojenstva. Napríklad také dýchacie cesty pozostávajú z materiálu, z akého sa vyrába stavebnica LEGO.

Vokálny trakt zachovalej múmie
Vokálny trakt zachovalej múmie (VIA nature.com)

Dôvod, prečo sa vedci rozhodli práve pre kňaza z Leeds City Museum tkvie v tom, že jeho tkanivo v hrdle a hlasivkách nebolo príliš poškodené. V opačnom prípade by museli hľadať schopnejší zdroj dát akým môžu byť napríklad rozmery.

TIP REDAKCIE
Vedci prichádzajú so žuvačkou, ktorá môže pomôcť v obmedzení šírenia koronavírusu

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať