Nová batéria môže spôsobiť zemetrasenie. Smartfón vraj vydrží nabitý až 5 dní

Novinka prinesie až 5x väčšie kapacity.

3
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok

Odborníci z austrálskej univerzity priniesli na svet novú lítium-sírovú batériu (Li-S), od ktorej očakávajú, že jedného dňa nahradí dnešné lítium-iónové riešenia. Dôvod tkvie v citeľne väčšej kapacite a v podstatne nižších nákladoch.

Komerčná produkcia univerzálnej novinky má odštartovať v priebehu nadchádzajúcich rokov, píše web NewScientist. Proces bude prebiehať na území Austrálie.

Vedcov z Monash University teraz čaká náročné testovanie prvých prototypov, aby odstránili posledné nedostatky a pripravili ich batériu na príchod do spotrebiteľskej elektroniky okolo nás. Využitie si vraj nájde ako v elektromobiloch, tak aj v smartfónoch, kde môže niekoľkonásobne zlepšiť súčasné výdrže na jedno nabitie.

Až 5x väčšia kapacita

Nová lítium-sírová batéria bude podľa dostupných informácií schopná ponúknuť až 5-násobne väčšie kapacity, ako ponúkajú tradičné lítium-iónové akumulátory. Mobilný telefón má preto udržať pri živote až 5 dní, a to aj napriek tomu, že jej nároky na fyzický priestor v útrobách konštrukcie zostávajú bez akejkoľvek zmeny.

Za nižšími výrobnými nákladmi stojí použitie síry, ktorá je veľmi dobre dostupná. Aby ju však mohli využiť, museli najskôr vyriešiť jeden dôležitý problém so sírovou elektródou. Ak by tak nespravili, životnosť novinky by bola žalostne slabá. Aktuálna verzia si pri 200 cyklusoch drží efektivitu na 99 percentách, za čo vďačia pridaniu polyméru (plastu).

Etické barikády

Aj lítium-sírové batérie trápia podobné etické barikády, aké sú spájané s lítium-iónovými. Potrebné minerály na výrobu sa totiž ťažia v oblastiach, kde často pracujú aj deti. Skvelým príkladom môže byť Konžská demokratická republika, ktorá pokrýva značnú časť kontroverzného dodávateľského reťazca.

Ďalším krokom vedcov by preto mohlo byť nájdenie spôsobu, ako si s etickým problémom nadobro poradiť.