Leica predstavila fotoaparát M10 Monochrom. Na farebné fotky rovno zabudnite

Popredný nemecký výrobca fotoaparátov a optických zariadení, Leica, predstavil novú generáciu prémiového digitálneho CSC fotoaparátu Leica M10 Monochrom, ktorá nedokáže natáčať videá ani fotiť farebné snímky.

Popredný nemecký výrobca fotoaparátov a optických zariadení, Leica, predstavil novú generáciu prémiového digitálneho CSC fotoaparátu Leica M10 Monochrom, ktorá nedokáže natáčať videá ani fotiť farebné snímky.

Leica M10 Monochrom sa totižto zameriava výlučne na žáner čiernobielej fotografie. Ide o novú generáciu zariadenia, ktorá je inšpirovaná predchádzajúcim modelom M10-P z roku 2018.

Prvú generáciu spoločnosť Leica predstavila už v roku 2012. Čerstvo uvedená novinka ale nevyužíva farebný snímač obrazu z iných fotoaparátov, ktorý bol len upravený pre potreby čiernobielej fotografie.

M10 Monochrom
Foto: Leica

Leica M10 Monochrom má nový Full Frame senzor (ekv. 35 mm kinofilm), ktorý bol špeciálne vyvinutý iba pre potreby snímania monochromatických fotografií. Má rozlíšenie 40 Mpx a vysokú citlivosť na svetlo v rozsahu ISO od 160 po 100 000.

Podľa The Verge výrobca vyzdvihuje lepšiu detailnosť záberov, dokonalejší dynamický rozsah a celkový jedinečný vzhľad čiernobielych fotografií, ktorý nedokáže napodobniť žiadny iný fotoaparát.

M10 monochrom
Foto: Leica

Kompaktné telo zo zliatiny horčíka sa v podstate nelíši od tela predchádzajúcej generácie, ak si odmyslíme o niečo menšiu hrúbku a novú povrchovú úpravu. Decentný nenápadný vzhľad umocňuje absencia loga v typickej výraznej červenej farbe.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNA cena je tu: Windows 10 len za 5 €, Office 2021 za 15 €!

Ovládanie Leica M10 Monochrom uľahčuje 3-palcový dotykový displej a možnosť spojenia so smartfónom prostredníctvom WiFi. V istých situáciách sa tiež môže hodiť extrémne tichá uzávierka.

monochrom
Foto: Leica

Fotoaparát je možné osadiť objektívmi Leica M, poprípade objektívnymi Leica R s pripojeným meničom (adaptérom). Výrobca na svojich stránkach píše o podpore pre RAW formát, čo je samozrejmé, o 2 GB internej pamäti, ktorá sa dá navýšiť cez SDXC kartu s max. kapacitu 2 TB, alebo o sériovom snímaní rýchlosťou 4,5 FPS. Fotoaparát aj s vloženou batériou váži 680 gramov.

 monochrom
Foto: Leica

Leica M10 Monochrom sa postupne dostáva do predaja od týchto dní. Je jasné, že je táto novinka určená pre špecifickú skupinu zákazníkov, ktorí navyše nemajú hlboko do vrecka. Podľa oficiálnej stránky stojí nový M10 Monochrom takmer 8300 amerických dolárov. Podobnú cenu môžeme očakávať aj v eurách.

Aby sme nezabudli, čiernobiele video s fotoaparátom nenatočíte. Výrobca funkciu pre snímanie videa z fotoaparátu odstránil, keďže ju zákazníci podľa neho jednoducho nepoužívali.

Leica M10 Monochrom

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať