Európski vedci chcú na Mesiaci vyrábať kyslík. Továreň bude využívať mesačný prach

Opäť sme o krok bližšie k mesačným základniam.

0
Infraštruktúra na výrobu kyslíka
Infraštruktúra na výrobu kyslíka (ZDROJ ESA)

Odborníci z európskej vesmírnej agentúry ESA zostrojili a aj spustili prevádzku špeciálnej továrne, ktorá vyrába kyslík zo simulovaného mesačného prachu. Keď ju dokončia, poletí na Mesiac, kde poslúži miestnym základniam.

Infraštruktúra začala fungovať v holandskom meste Noordwijk, kde sa nachádza aj výskumné laboratórium Materials and Electrical Components Laboratory. Ako informuje oficiálny web agentúry, európski vedci chcú dokončiť posledné nedostatky, aby si boli istí, že po spustení ostrej prevádzky vo vesmíre nenastane žiadny vážny problém.

„Schopnosť vytvárať kyslík zo zdrojov na Mesiaci možno označiť za veľmi obrovskú výhodu pre budúcich obyvateľov, a to ako kvôli dýchaniu, tak aj kvôli lokálnej produkcii raketového paliva,“ prezradila na margo plánov Beth Lomax z University of Glasgow.

Z mesačného prachu kyslík

Nedokončený prototyp továrne momentálne produkuje kyslík z takzvaného simulovaného mesačného prachu. Keďže ho na Zemi nezoženieme, nezostávalo im nič iné, ako si vytvoriť svoj vlastný. K tomu im poslúžili vzácne vzorky, ktoré sem putovali až z povrchu našej prirodzenej družice.

Výroba kyslíku
Výroba kyslíku (ZDROJ ESA)

Vďaka rozborom mesačných vzoriek vieme, že ich najhojnejším prvkom je takzvaný mesačný regolit. To najpodstatnejšie tu ale je, že ho tvorí 40 až 45 percent kyslíka. Preto sa stal stredobodom pozornosti odborníkov a súčasťou ich ambicióznych plánov. Bez pomoci techniky by sme sa k týmto hojným zásobám asi nikdy nedostali.

Ako prebieha proces?

Kľúčom k extrakcii je relatívne jednoduchý proces, počas ktorého sa využíva elektrolýza roztavenej soli.

Regolit najskôr vložia do kovovej nádoby so soľou chloridu vápenatého, ktorá slúži ako elektróda a následne zvýšia teplotu nad 950 stupňov Celzia. Keď sa tak stane, v tom momente začne prebiehať uvoľňovanie kyslíka. Proces navyše premieňa mesačný regolit na zliatiny kovu, ktoré môžu byť taktiež použité.

TIP REDAKCIE
Nestíhajú mu ani Švajčiari: Apple je najväčším výrobcom hodiniek na svete

Na vytvorenie plnohodnotnej továrne si ešte nejaký ten čas počkáme. Vedci musia najskôr prísť na spôsob, ako zabezpečiť, aby ich systém dokázal fungovať i v prostredí, aké je na povrchu Mesiaca.