playstation

Unikátny prototyp konzoly Nintendo PlayStation sa bude predávať v aukcii

Spoločnosti Sony a Nintendo kedysi spolupracovali na vývoji hernej konzoly, ktorej súčasťou bola CD mechanika a zároveň slot pre moduly SNES.

Spoločnosti Sony a Nintendo kedysi spolupracovali na vývoji hernej konzoly, ktorej súčasťou bola CD mechanika a zároveň slot pre moduly SNES.

Počas vývoja vzniklo v 90. rokoch minulého storočia niekoľko prototypov, ktoré sa však do skutočného, komerčne dostupného zariadenia nikdy nepretavili. Spoločnosti spoluprácu po vzájomných sporoch ukončili a Sony sa vydalo vlastnou cestou vývoja, z ktorého vznikla v roku 1994 prvá generácia dnes už dobre známej konzoly Sony PlayStation.

K jednému prototypu konzoly pôvodne označenej ako „Play Station“ sa v roku 2009 náhodou dostal Terry Diebold, píše web Kotatku. Nachádzala sa medzi hromadou vecí, ktoré kúpil v konkurznej aukcii za asi 75 dolárov.

PlayStation
Foto: Heritage Auctions

Aký poklad Terry Diebold v skutočnosti kúpil zistil až jeho syn. Zachované zariadenie našiel v podkroví domácnosti pred štyrmi rokmi. Terry Diebold so synom následne s konzolou cestovali po rôznych technologických výstavách a herných akciách, kde si ju mohla prezrieť široká verejnosť.

Majiteľ konzoly pre server Kotatku priznal, že ho táto aktivita stála veľa úsilia a finančných prostriedkov, ktoré zhltlo cestovanie po svete a ďalšie náklady s ním spojené. Unikátna konzola preto mieri do dražby, ktorú vo februári budúceho roka spustí aukčný dom Heritage Auctions.

PlayStation
Foto: Heritage Auctions

Výťažok z aukcie si otec so synom rozdelia na polovicu. Najskôr ale uhradia vzniknuté dlhy a samozrejme daň zo zisku. Cenu konzoly určí trh a záujem zo strany kupujúcich. Základná vyvolávacia cena stanovená nebola. Ani to asi nie je nutné. Jeden záujemca z Nórska v minulosti za konzolu ponúkal až 1,2 milióna dolárov.

Prostredníctvom aukcie Heritage Auctions sa už podarilo predať pôvodné nepoužité kópie titulov The Legend of Zelda a Bubble Bobble (30 000 dolárov) alebo originál hry Mega Man z roku 1987 za 110 000 amerických dolárov, pripomína v závere Kotaku.

Total
0
Zdieľaní
Total
0
Zdieľať