Ukrajinská vláda zaútočila na Apple: Označuje Krym ako súčasť Ruska

Apple musí vysvetľovať, prečo v Rusku zobrazuje Krym ako ruské územie.

1
Apple Store (FOTO Dru Bloomfield / flickr.com)

Apple je spoločnosť, ktorá svojimi rozhodnutiami dokáže spôsobiť nemalé diplomatické trenie. Pekným príkladom bolo zablokovanie emotikonu Tchajwanu v Hongkongu, čím Apple vyšiel v ústrety komunistickej Číne. Ako si agentúra Reuters všimla, teraz sa Apple pustil do sporu Ruska s Ukrajinou. Problematický Krym totiž označil ako súčasť Ruska, čím pobúril ukrajinskú vládu.

Čo teda spravil Apple tentokrát? Ak na území Ruska zadáte v iOS aplikáciách máp alebo počasia hlavné mesto Krymskej autonómnej republiky, Simferopol, zobrazí sa vo formáte Simferopol, Krym, Rusko. Inde vo svete zmienka o tom, že by Krym patril do Ruska, nefunguje.

„Apple splnil záväzky“

V tomto prípade bohužiaľ nejde len o omyl. Predstavitelia Apple sa mali nedávno stretnúť s predsedom bezpečnostného a protikorupčného výboru Štátnej dumy, Vailijom Piskarjovom. Po mítingu sa na webe dolnej komory objavil zaujímavý oznam, a to, že „Apple splnil svoje záväzky a uviedol programy na svojich zariadeniach do súladu s požiadavkami ruskej legislatívy,priniesol preklad server Smartmania.

Foto: Maksymenko Oleksandr / Wikimedia

To pochopiteľne nenechalo ukrajinskú vládu chladnú. Apple pravdepodobne spravil zmenu hlavne kvôli tomu, aby si v Rusku udržal dobrú povesť a nenarušil vzťahy. Pre amerického giganta je totiž Rusko lukratívnejší trh než Ukrajina. Ukrajinský minister zahraničných vecí, Vadym Prystaiko rozhodnutie Apple ostro skritizoval a porovnal k tomu „Ako keď vám najhorší nepriateľ ukradne kus srdca“.

„Ako keď vám najhorší nepriateľ ukradne kus srdca“

Predstavte si, že vám váš najhorší nepriateľ ukradol dizajn, nápady, roky práce a kus vášho srdca a nejakému ignorantovi je vaša bolesť absolútne ukradnutá,píše Prystaiko na svojom Twitteri. „Taký pocit máme z toho, že ste Krym nazvali ruským územím,“ dodáva.

Apple priznal, že sa potrebuje hlbšie zaoberať problematikou sporných hraníc. Zmena, ktorú mala spoločnosť spraviť pre používateľov v Rusku prišla kvôli novému zákonu.